Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: kuidas eestlased jalgpalli ja korvpalli armastama hakkasid?

Foto: Tartu Ülikooli ajalooring

Nii jalgpallil kui ka korvpallil seisvad Eesti spordiajaloos väga tähtsal kohal.

Mõlema spordiala juured ulatuvad 20. sajandi algusesse. Kuigi jalgpalli algus on kinnitatud 10 aastat varem, langevad esimesed ametlikud võistlused just juunikuule, teatavad Tartu Ülikooli ajalooringi tudengid Minevikuminutite videosarjas.

Esimene korvpallivõistlus toimus Tallinnas 7. juunil 1920. Toona kohtusid omavahel Tallinna Reaalkooli õpilased Gustav Adolfi gümnaasiumi korvpalluritega. Mäng toimus Gonsiori ja Maneeži tänava nurgal Tallinna kesklinnas, kus vanasti asusid korvpalliplatsid. Mängu tulemus on teadmata, sest ühtegi dokumenti, mis kinnitaks ühe või teise kooli võitu, ei ole säilinud.

Esimene jalgpallikohtumine toimus 6. juunil 1909 Lasnamäel. See oli esimene mõõduvõtmine registreeritud klubide vahel. Pallimas olid sellised klubid nagu Meteor ja Merkuur. Lasnamäe majaka taga oleval karjamaal peetud lahingus võttis spordiklubi Meteor Merkuuri vastu lausa 4:2 võidu.

Neid spordivõistlusi peetakse Eesti jalgpalli ja korvpalli sünniks, kuigi aladega tegeleti juba varemgi.

Jalgpall jõudis Eestisse möödunud sajandi alguses tänu sadamatele, milles peatunud inglise kaubalaevade madrused isevärki pallimängu eestlastele näitasid ning hiljem ka kampa võtsid. Peagi saabusid Eestisse ka pallid, mis olid peidetud põue, et neid saaks tollivalvurite nägemata koju toimetada.

Mäng levis ja juba 1906. aastaks mängiti Nõmme-Rahumäe liivaseljandikel peetud võidujooksude kõrval ka jalgpalli.

Esimesi meeskondi jalgpallis hakati looma 1908. aastal, mil jalgpallipoisid rühmitusid kuulsa kergejõustiklase Abramsi meeskonda.

Esimene jalgpalliselts loodi Narvas Kreenholmi tehastes samal aastal ning see kandis nime Concordia.

Tartus toimunud jalgpallimatšidel osalesid eelkõige üliõpilased. Neis katsusid omavahel jõudu Tartu ja Riia üliõpilased.

Tartu pallihuvilised lõid spordiseltsi Aberg, mis andis ülikoolilinna jalgpallile väga tugeva vundamendi.

Eesti korvpall sai alguse aga koolidest, kus pallimängu harrastati. Toona oli pandud plekktoober kolme meetri kõrgusele ning mängijad pidid seda tabama.  Kusjuures mängu oli kaasatud ka väravavaht.

1913. aastal ilmus Peterburis käsiraamat, mille peatükis "Mängud suure palliga" on mainitud esimest korda mängu basket-ball, mis sarnaneb oma reeglitelt mängule, mida meiegi juba teame.

Ameerika kristliku noorte meeste seltsi (YMCA) eestvedamisel toimusid Eestis vabaõhumängud, kus mängiti ka korvpalli. Ühtlasi koolitasid Ameerikast tulnud instruktorid välja eesti treenereid ning tõid ka vajaliku inventari, et mängu harrastada.

Nii said alguse ühed populaarsemad pallimängud Eestis, millega liitus aja jooksul üha rohkem mängijaid ja pealtvaatajaid.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: