Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Maailmarekordi omanik Martin Klein oli esimene eestlasest olümpiamedalist

Foto: Ekraanitõmmis

14. juulil 1912. aastal Stockholmis toimunud olümpiamängudel võitis Martin Klein esimese eestlasena Kreeka-Rooma maadluse keskkaalus maailmarekordiga olümpiamedali. 106 aasta tagust erakordset sündmust meenutab Lenno Pärnjõe Tartu Ülikooli ajalooringist.

Martin Kleini jaoks algasid olümpiamängud 8. juulil 1912, kui ta alistas avaringis oma esimese vastase. Järgnes veel kuus maadlust enne kui ta jõudis kolme finalisti hulka. Sellega oli ta juba endale olümpiamedali kindlustanud. Nüüd tuli veel välja selgitada medalite täpne jaotus.

Esimeses ja lõpuks ainsas finaalringis läksid kokku Martin Klein ja valitsev maailmameister Alfred Asikainen Soomest.

Maadlusmatš algas lõõmava päikese käes pühapäeval, 14. juulil kell 10.30. See oli olümpiamängude palavaim päev. Esimene puhkepaus tuli kell 11.

Edasi lubati maadlejatel iga poole tunni järel minut ja tunni järel 3–5 minutit vaheaega pidada. Kell 12 tehti pooletunnine paus.

Tavaliselt kestis matš 60 minutit, ent selles vastasseisus ei suutnud kumbki oma paremust selgeks teha ning maadlus aina venis ja venis.

Matši kestel proovis soomlane Kleini ebaausate võtetega murda, mille tõttu tuli Kleinil korduvalt ninast ja suust verd. Klein pidas vastase arvukatele ülekavaldamistele vastu, kuid teinekord õnnestus see tal õige napilt.

Kord tegi Asikainen Kleinile ettepaneku alla anda või viiki leppida. Seejärel haaras soomlane mõtlema jäänud Kleini ümbert kinni, tõstis ta üles ja oli teda juba maha viskamas, kuid siis suutis Klein end tema haardest vabastada.

Kell 18.30 katkestati maadlus ning otsustati kolida ruumi ratsamaneežis.

Hobusesõnniku lehas ning umbses ruumis otsustasid kohtunikud, et edaspidi enam puhkepause ei tehta ja sportlastele vett ei anta.

Klein, kelle päikesest põletatud keha veritses, leidis endas veel tahtejõudu.

Kell 21.51 otsustasid kohtunikud anda 15 minutit püsimaadluseks, pärast mida järgnes parter, milles eestlane pani oma paremuse maksma. Kell 22.10 kuulutati võitjaks Martin Klein.

11 tundi ja 40 minutit kestnud maadlust pole siiani keegi ületanud ning see on tänaseni üle saja aasta kestnud maailmarekord.

Kurnatud Klein loobus järgmisel päeval kullaheitlusest ja leppis hõbedaga.

Kohapeal kõike pealt näinud Eesti maadluskorüfee Aleksander Aberg on selle kokku võtnud järgmiselt: "See oli sportlase vastupidavuse ja võidutahte ületamatu näide."

Video on osa Tartu Ülikooli ajalooringi tudengite Minevikuminutite videosarjast.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: