Muistse Austraalia suurim lendsaurus võis meenutada draakonit
Umbes 110 miljoni aasta eest lendas Kirde-Austraalia kohal ringi senitundmatu pterosaurus. Hiidroomajal oli värske uuringu andmetel seitse meetrit tiivalaiust ja suutäis teravaid kihvu.
Kuna uus liik on suurim pterosaurus, kes seni Austraaliast leitud, võrdleb Queenslandi Ülikooli paleontoloog Tim Richards teda draakoniga. Ühes oma kolleegidega andis ta uuele liigile nimeks Thapunngaka shawi, vahendab ScienceAlert.
Richardsi sõnul võis T. shawi olla üsna hirmus vaatepilt. Pole ka ime, kui arvestada, et tema suu meenutas oda ja tiivaulatus küündis seitsme meetrini. Väikesed saakloomad nägid tõenäoliselt oma pea kohal vaid hiidsauruse hääletut varju, kui juba nad langesidki viimase küüsi.
Pterosauruste säilmeid leitakse Austraaliast haruharva. Nagu tänapäeva lindudel, olid ka nende luud seest õõnsad ja haprad. Seetõttu on neist tänapäevani säilinud vaid üksikud. Kogu Austraalia peale on välja tulnud alla 20 isendi, kellest seni on liiginimi antud ainult kolmele.
Varem on Austraaliast leitud vaid kahe T. shawi perekonna pterosauruse säilmeid. Kõik kolm isendit tulid välja Queenslandi osariigist. Kuna uut liiki sai kirjeldada vaid alumise lõualuu tüki põhjal, kulusid teadmised tema sugulasliikidest marjaks ära.
Rekonstruktsiooni põhjal otsustades võis T. shawi kolju olla umbes meetri pikkune ja tal võis olla ligi 40 hammast. Nii sai hiiglaslik saurus oma pikkade võimsate lõugadega veest kala noppida, lennates Ida-Austraalia muistse Eromanga sisemere kohal.
Richards ja kolleegid kirjutavad ajakirjas Journal of Vertebrate Paleontology, et eriti köitis nende tähelepanu suur luuharjas sauruse lõualuu all. Varasemad teadmised sama perekonna liikide kohta lubavad oletada, et samasugune harjas toetas ka sauruse ülemist lõualuud. Uurijad oletavad, et lõuaharjased mängisid olulist rolli tema lennudünaamikas.
Kui uurijate oletused paika peavad, oli T. shawi teadaolevalt suuruselt kolmas oma perekonna pterosaurus, kes iial maamunal elanud. Samuti võis muistse Eromanga mere ümbruses välja areneda erinevaid kohalikke pterosauruste liike.