Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lugeja küsib: kui palju peaksid lasteaialapsed päeva jooksul vett jooma?

Organism reeglina ütleb, kui on vaja juua.
Organism reeglina ütleb, kui on vaja juua. Autor/allikas: Johnny McClung/Unspalsh

Täiskasvanul soovitatakse päevas juua 6–8 klaasi vett, mis on kuni kaks liitrit. Sobiv kogus sõltub inimese kehakaalust, tema aktiivsusest ja isiklikest eelistustest. Aga kui palju peaks laps, näiteks kolme-aastane lasteaialaps jooma päevas vett?

ERR Novaatori lugeja uuris meilt, kui palju peaks jooma laps vett näiteks 1,5-tunnise õuesoleku ajal? Mõistagi liiguvad lapsed selle aja õues üsna aktiivselt, mis võiks tähendada, et ka vedelikuvajadus on suurem. Kuid kui palju peaks väike laps üldse päeva jooksul vett jooma?

ERR Novaator esitas selle küsimuse Tartu Ülikooli pediaatria professorile Vallo Tillmannile.

"On oluline, et lapsel oleks alati ligipääs joogiveele ja kasvatajad peaksid aeg-ajalt küsima laste käest, kes soovib vett juua, eriti peale füüsilist aktiivsust ja palavate ilmade korral," selgitas Tillmann.  

Ei ole vajadust sundida last jooma teatud kindla hulga vett päevas. "Organism reeglina ütleb, kui on vaja juua," nentis Tillmann.

Kui aga mingit soovituslikku arvu siiski öelda, siis lasteaialapsed võiksid juua keskmiselt 3–5 klaasi vett ööpäevas sõltuvalt lapse vanusest ja olukordadest. Olukordade all tuleks arvesse võtta liikumisaktiivsust ja ümbritsevat keskkonda: palava ilmaga või palavas ruumis tekib janu kiiremini.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: