Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, mida peavad kandidaadid TÜ rektori ametis tähtsaks

Tartu ülikool peab veidi rohkem kui kuu aja pärast valima endale järgmiseks viieks aastaks uue rektori. Ametikohale kandideerivad praktilise filosoofia professor Margit Sutrop ja neurokirurgia professor Toomas Asser.

Tartu ülikooli nõukogu ütles rektorivalimisi välja kuulutades, et ülikool vajab juhti, kes suudab ülikooli eestvedamise kõrval panustada ka kogu Eesti ühiskonna arengusse. Väärika väljakutse on valmis vastu võtma kaks kandidaati: Margit Sutrop ja Toomas Asser, vahendas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Ülikoolis töötades ja arst olles loomulikult on väga palju teisi kohustusi peale arsti töö, aga ma usun, et arstide juures ongi see arsti töö keskne, muud asjad tulevad sinna ümber," rääkis Asser, kes on Tartu ülikooli neurokirurgia professor, närvikliiniku juhataja, ülikooli nõukogu ja Eesti teaduste akadeemia liige.

Praktiseeriva kirurgina on Toomas Asseril lõikused planeeritud kuni tuleva sügiseni, ent kui ta peaks augustis Tartu ülikooli rektori ametisse astuma, jätaks ta kitli ja skalpelliga hüvasti.

"Need ei ole kokkupandavad asjad mõistetavalt, paraku. Seda ei saa vist teha nii päris päevapealt, väga mitmed asjad on ette planeeritud ja see oleks natuke ebaaus ka patsientide suhtes, nii et mõned asjad kindlasti jääks mõne sellise üleminekuperioodi jaoks teostamiseks. /.../ Ka noortel peab olema tegelikult ju tegutsemisvõimalus, et kui vanemad kolleegid kõik eest ära teevad, siis noortel pole millegagi tegeleda, seda enam ma arvan, et ühe vanema kolleegi eest äraminek ei ole probleem," rääkis ta.

Ehkki Asseri täielik valimisprogramm veel valmib, on tal sihid silme ees - nii riigi kui ka ülikooli tasandil. Olulistena toob ta välja ülikooli valdkondadevahelise koostöö arendamise ning haridus- ja teadusrahastuse küsimuse. Ka ei peaks Asseri sõnul ülikool reageerima sündmustele tagantjärgi, vaid tajuma juba varakult, mis ühiskonnas toimub.

Endise arstiteaduskonna dekaani ja ülikooli nõukogu liikmena usub Asser, et ülikoolist on tal hea arusaam.

"Ma kasutaks sõna, et ma tunnetan ülikooli, missugused meelsused on ja missugused ülikooli soovid on ja kuhu me võiks minna, seda ühelt poolt, et oma senist kogemust realiseerida. Ma usun, et seal ma saan aidata. /.../ Ma siiralt tunnistan, et ma sellise otsuse juurde jõudmise juures tunnen väga suurt vastutust," ütles ta.

Ülikooli tähtsuse tõstmisest Eesti ühiskonnas kõneleb ka rektorikandidaat Margit Sutrop. Sutrop on Tartu ülikooli praktilise filosoofia professor, eetikakeskuse juhataja, humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, rektoraadi liige ja
Academia Europaea liige.

Sutropile on see kolmas kord kandideerida ülikooli rektoriks.

"Ma arvan, et Tartu ülikooli juhtpostisioon ei ole täna enam enesestmõistetav. Paistab, et kõik kipub koonduma Tallinnasse. Tartu ülikool ja Tartu linn on marignaliseerumise ohus, sest kõik tsentraliseerub ja on täna ilmselt vaja rektorit, kes on valmis seisma Tartu ülikooli huvide eest, selle eest, et Eesti riigil säiliks universitas," ütles Sutrop.

Tema sõnul on ülikooli peamine väljakutse kõrgahariduse ja teaduse rahastamise eest seismine, strateegilise juhtimise tugevdamine ja erialadevahelise koostöö arendamine.

"Interdistsiplinaarsete koostöökohtade avastamine oleks hästi oluline. Toon näiteks ühe näite - robootika või täna ka tehisintellekt, kus ei ole küsimus ainult tehnoloogiates või täppisteadustes, kus saaks panustada, vaid seal on hästi olulised ka humanitaaria ja sotsiaalia panus selles. Et ka mõelda, kas tuleviku iseliikuvad autod peaksid olema programmeeritud nii, et neil oleks emotsioonid või et nad oskaksid teha eetilisi valikuid," selgitas ta.

Sutrop usub, et saab oma oma pikaaegse juhtimis- ja läbirääkimiskogemusega ülikoolile kasulik olla. Võib öelda, et rektoriamet oleks kasulik ka talle endale.

"Ma arvan, et see oleks väga väärtuslik praktiline kogemus, mida ma oma hilisemates raamatutes, mida ma veel vanuigi saan kirjutada, saaksin ära kasutada. See annaks mulle suure võimaluse tunnetada, kuidas need probleemid, mida ma seni teaduslikult olen sõnastanud, praktikas tegelikult toimivad," rääkis Sutrop.

Tartu ülikooli valimiskogu valib järgmiseks viieks aastaks rekotri 26. aprillil.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: