Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Video: viis soovitust, kuidas koolilapsed rohkem liikuma panna

{{1511506860000 | amCalendar}}
Autor/allikas: ERR

Eesti lapsed liiguvad koolipäeva vältel väga vähe ja see võib ohustada nende tervist juba praegu. Enamiku õpilaste katkestamata istumise aeg ainetunnis ületab soovituslikku 20 minutit. Mida vanemaks koolilapsed saavad, seda rohkem nad istuvad.

Sellised faktid tulid välja eilses “Uudishimu tippkeskuses”. Teema jätkuks andis Mihkel Lees Tartu ülikooli Liikumislaborist viis lihtsat soovitust, kuidas panna lapsed liikuma terve koolipäeva vältel.

1.     Lapsevanem, ära vii last kooli autoga. Palju parem lahendus on lasta lapsel kooli minna jala või jalgrattaga. “Siin on muidugi palju teha kohalikul omavalitsusel, et see koolitee oleks turvalisem,” märgib Mihkel Lees.

2.     Vahetundi saab veeta liikumismänge mängides. Vanemad õpilased juhendavad, nooremad mängivad. Selle jaoks on Liikumislabori teadlased välja töötanud liikumismängude kaardid, kus mängujuhend peal. Seal on nii palli- kui jooksumänge. Mihkel Lees kinnitab, et lapsed tahavad neid mänge väga mängida ning tihtilugu jääb 15-minutilisest vahetunnist väheks. Nende mängudega sisustatakse lisaks vahetundidele ka koolis toimuvaid üritusi või ka pikapäevarühma.

3.     Koolitunnis ei pea teadmisi omandama istudes. Näiteks korrutustabelit on võimalik õppida võistlusena. Kuidas seda paarismänguna teha, vaadake videost. 

4.     Klassiruumi mööbel võiks toetada liikumist, kasvõi püsti seismist. Selleks võiksid lauad-toolid olla muudetava kõrgusega ning liigutatavad, et lapsed saaksid meeskonnatöödeks klassiruumis ümber paikneda. Samuti võib aegajalt istuda madalamatel istmetel, patjadel või selleks ette nähtud alustel, et muuta keha asendit ning seeläbi end rohkem liigutada.

5.     Koolide koridoride seinad on sageli pikad ja igavad, kuid näiteks Tartu Tamme kool on leidnud neile asjaliku rakenduse: kinnitanud seintele ronimisnukid ning laste hulgas on piki koridoriseina ronimine väga populaarne.

Täna toimub Tartus esimene Liikuma Kutsuvate Koolide konverents, kus osaleb ligi 100 haridusjuhti üle Eesti. Tutvuda saav näieks liikumist soodustava koolimööbliga, liikumisõpetuse, ujumisõpetuse, terviseradadega ja rattatehase lõburatastega.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: