Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ teadlased tõestasid, et teadust saab teha ka tavaliste sammulugejatega

Õpilased.
Õpilased. Autor/allikas: Tartu Ülikooli liikumislabor

Tartu Ülikooli teadlased mõõtsid koolis õpilaste liikumisaktiivsust ja näitasid oma äsja ilmunud teadusartiklis, et ka lihtsad sammulugejad on tippteaduses kallimate analoogidega võrdväärselt kasutatavad.

Uuringus kandsid 144 õpilast koolis nädal aega samal ajal tavakasutajale mõeldud umbes 70 eurot maksvat sammulugejat ja teadusuuringutes kasutatavat professionaalset liikumisandurit. Kaks seadet, mis mõõtsid sammude arvu ja eri liikumisaktiivsuse intensiivsust, andsid väga sarnaseid tulemusi. Seega saab sammulugejat kasutada iga päev oma liikumisaktiivsuse mugavaks hindamiseks.

"Kuigi meie igapäevast liikumist mõõtvad nutikellad ja sammulugejad on aina laiemalt kasutuses, on nende potentsiaal teadusmaailmas veel üsna avastamisjärgus," ütles TÜ liikumislabori teadur ja artikli üks autoritest Kerli Mooses.

Ta rääkis, et teadusuuringute tegemiseks oli esmalt tarvis tõestada, kas lihtsad seadmed on selleks üldse sobivad. "Näitasime uuringuga, et tulemused on võrreldavad ja seda ka lühikeste ajavahemike mõõtmiseks nagu näiteks liikumisaktiivsus vahetundides."

Piisav liikumine on laste tervislikuks arenguks väga oluline. Teadusuuringute kohaselt ei toeta aktiivne liikumine mitte ainult kehalist arengut, vaid avaldab soodsat mõju ka laste omavahelistele suhetele, tähelepanule ja õpitulemustele. Sammulugejate kasutamine aitab nii lastel kui ka nende vanematel aimu saada, kui palju päevas tegelikult liigutakse. "Ja sageli on tulemused lapsevanemate jaoks üllatavad, kuna vaid ligikaudu veerand õpilastest liigub vastavalt soovitustele," lisas Mooses.

Ajakirjas BMC Public Health ilmunud artikli autorid on teadlased Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudist ja arvutiteaduse instituudist. Uuringus osalesid seitsme kooli kolmandad klassid.

Uuringu üheks keerulisemaks osaks oli sammulugejatest vajalike detailsete mõõteandmete kiire ja mugav kättesaamine ja kogutud andmete analüüs ning visualiseerimine. Selleks loodi spetsiaalne liides ja keskkond koostöös Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi, Tarkvara Tehnoloogia Arenduskeskuse ja tarkvaraettevõttega Quretec.

Kooliõpilaste füüsilise aktiivsuse analüüsist valmib eraldi teadusartikkel.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: