Koerad suudavad välja nuuskida üle 90 protsendi koroonajuhtudest

Päästeameti koerad
Päästeameti koerad Autor/allikas: Päästeamet

Koeri saab välja koolitada tuvastama üle 90 protsendi koroonaviiruse juhtudest isegi siis, kui patsiendil pole sümptomeid. Nii selgub esmaspäeval Londoni Hügieeni ja Troopilise Meditsiini Ülikooli avaldatud eelretsenseerimata uuringust.

Koerad on juba tõestanud, et suudavad välja nuuskida selliseid haigusi, nagu vähk, malaaria ja epilepsia. Nende haistmismeel on nii märkimisväärne, et nad võivad olümpiamõõtmetega ujumisbasseinist üles leida ka pool teelusikatäit suhkrut, kirjutab AFP.

Mitmed varasemadki uuringud on viidanud, et koerad suudavad koroonaviirust tuvastada. Ka eelmisel aastal avaldatud prantsuse uuring näitas, et koerad eristavad tervete inimeste kaenlaaluste higi koroonaviirusega nakatunute omast 95-protsendilise kindlusega.

Londoni troopilise meditsiini kooli teadlased soovisid teada saada, kas koerad suudavad tuvastada keemilistest ühenditest eralduvat lõhna, mis on seotud inimesega, kes on koroonapositiivsed, kuid ilma sümptomiteta.

Teadlased kogusid sümptomaatilistelt koroonapositiivsetelt inimestelt rõiva- ja näomaskiproove. Nii näiteks koguti kokku proovid 200 sokist, mis seejärel laboritestiks kuuele koerale ette anti. Koerad olid koolitatud osutama, kas sokiproovis on koroonaviiruse keemiline ühend või mitte.

Koerad õpetati välja, et nad ei annaks valepositiivseid hinnanguid ning seetõttu said nad meelehea ka siis, kui nad nuuskisid välja koroonanegatiivse proovi.

"See tähendab, et koer saab täielikult aru ja saab auhinna nii õige negatiivse kui ka õige positiivse tuvastamise eest," ütles Claire Guest kooli nakkus- ja troopiliste haiguste teaduskonnast.

Kokkuvõttes suutsid koerad edukalt tuvastada 82–94 protsenti koroonaviiruse proovidest.

Koerad võivad riiki saabujad karantiinist vabastada

Seejärel modelleerisid teadlased, kui tõhusalt võivad need määrad koos traditsiooniliste PCR-testidega aidata tuvastada kergeid juhtumeid või sümptomiteta Covid-19 juhtumeid.

Nad leidsid, et kasutades koeri reisiterminalides riiki sisenevate inimeste testimiseks, võib avastada 91 protsenti koroonaviiruse juhtudest. See tähendab ka 2,24 korda väiksemat viiruse levikukiirust kui ainult PCR-testide korral.

Eelretsenseerimata uuringu autorid loodavad, et koerte kasutamine reisijate tuvastamisel võib lõpuks asendada vajaduse panna reisijad karantiini.

"Peamine on see, et koerad on oluliselt kiiremad kui muud testid," ütles uuringu kaasautor James Logan.

"Mis me välja pakume on see, et koerad teeksid esimese esialgse sõeluuringu ja seejärel saaksid need saabunud, kelle testid osutusid positiivseks, teha tasuta PCR-testi," ütles ta.

Teadlased ütlesid, et kuigi koroonaviirusega võib olla nakatunud vaid üks lennukireisija, peavad praegu paljudes riikides karantiini jääma ka kõik ülejäänud reisijad, tekitades palju ebamugavusi.

Toimetaja: Johannes Voltri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: