Kui mängus on toit, ei pruugi koerad inimest abistada

Foto: Jenny Marvin/Unsplash

Koerad ei pruugi teha inimestele vastuteeneid. Seda vähemalt juhul, kui tegu on toiduga. Nimelt leidsid teadlased, et "inimese parim sõber" ei paku inimesele alati toitu isegi siis, kui inimene on enne ise koerale maiust andnud.

Loomateadlaste jaoks on selline avastus tegelikult veidi üllatav, kuna varem on leitud, et koerad jagavad toitu teiste koertega ja aitavad inimesi ka muul viisil. Leid võib viidata sellele, et kui tegu on toiduga, ei pruugi koerad niivõrd altruistlikud siiski olla, kirjutab Science News.

Me oleme kõik kuulnud, kuidas koerad põlevast majast inimesi on päästnud. Seda on ka katseliselt tõestatud: koerad aitavad lõksus olevat inimest, eriti, kui inimene väljendab oma ahastust.

Kui kaugele sellise abistamisega võib aga minna?

Selle teada saamiseks kavandaski Viini Veterinaarmeditsiini Ülikooli loomateadlased katse, et tehakse kindlaks, kas koerad aitavad inimesel ka näiteks toitu hankida.

Teadlased õpetasid 37 koera kasutama nupuvajutusega avanevat toiduautomaati. Seejärel pandi iga koer paari inimesega, kes oli nähtav kõrvalasuvas aedikus. Inimene vajutas nuppu, et koerale toitu jagada. Teistel juhtudel pandi koer paari inimesega, kes koerale nupuvajutusega toitu ei jaganud.

Ka koerad pidid inimesele toidu andmiseks nuppu vajutama. Katse näitas, et see, kas inimene oli varem koeral aidanud toitu hankida või mitte, ei mõjutanud üldse seda, kas koer ise nupule vajutas, et inimesele heategu vastu teha.

Selles, miks koerad inimestele teenet ei tagastanud, võib olla mitu põhjendust. Ühelt poolt ei pruukinud koerad lihtsalt aru saada, mida neilt oodatakse.

Asi võis olla ka selles, et koerad ei suudagi lihtsalt inimesega sellist vorst vorsti vastu lepingut sõlmida.

Et asjas selgusele saada, järeldasid teadlased, et tulevikus võiksid uuringud keskenduda inimese aitamisele mingil muul viisil kui toidu abil. Või siis peaks koeri paremini koolitama, et nad katse sisust aru saaksid.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: