Mesilastest võib saada uus koroonaviiruse kiirtest

Meemesilane ehk kodumesilane keel väljas vabas looduses.
Meemesilane ehk kodumesilane keel väljas vabas looduses. Autor/allikas: Danna & Curious tangles/CC BY-NC-ND 2.0

Hollandi Wageningeni Ülikooli teadlased teatasid esmaspäeval, et nad on koolitanud meemesilased koroonaviiruse ainulaadset lõhna tundes keeled välja sirutama, toimides omamoodi kiirtestina.

Hollandi teadlaste sõnul põhjustab koroonaviirus, nagu ka teised haigused, kehas muutusi, mis tekitavad lõhna. Mesilasi saab nende sõnul vaid mõne minuti jooksul koolitada SARS-CoV-2-ga nakatunud proovide lõhna ära tundma.  

Mesilased on lõhna suhtes erakordselt tundlikud. Nii näiteks leiavad nad lille mõne kilomeetri kauguselt. Nagu ka koeri, saab ka mesilasi koolitada lõhnu ära tundma, nende koolitamine võtab vaid mõne minuti.

Teadlased koolitasid Pavlovi meetodiga välja umbes 150 mesilast. Iga kord, kui mesilased puutusid kokku koroonaviiruse lõhnaga, andsid teadlased putukatele tänutäheks suhkruvee lahust. Kui mesilastele esitati proov, kus viirust ei olnud, mesilased tasu ei saanud. Sama tegevust mitmeid kordi korrates koolitati mesilased suhkruvee lahust tasuga seostuma ning juba õige pea sirutasid mesilased keeled koroonaviiruse lõhna tundes välja ka siis, hiljem tasu ei järgnenud.

Kuigi uurimistöö veel jätkub, ütles uuringut juhtinud Wageningeni Ülikooli professor Wim van der Poel Washington Postile, et teadlased usuvad, et suudavad saavutada umbes 95-protsendilise täpsuse, kui nad kasutavad iga proovi nuusutamiseks mitut putukat. Teadlaste tulemused pole veel eelretsenseeritud ega üheski teadusajakirjas avaldatud.

"Meie esmane eesmärk oli demonstreerida, et saame mesilasi selleks välja koolitada ja seal see meil ka õnnestus," ütles van der Poel. "Ja nüüd me arvutame ja jätkame tööd, et näha kuivõrd tõhus see meetod on."

Teadlaste sõnul võib mesilaste õpetamine koroonaviiruse diagnoosimiseks aidata eeskätt madala sissetulekuga riike, kus on piiratud ligipääs keerukamale testimistehnoloogiale nagu näiteks PCR-testid.

"Kõigil laboritel seda pole, eriti väiksema sissetulekuga riikides," ütles vab der Poel. "Mesilasi on kõikjal ja aparatuur pole eriti keerukas."

Teadlased on uurinud ka seda, kas koroonaviiruse tuvastamiseks võiks kasutada koeri. USA Pennsylvania Ülikooli teadlased leidsid näiteks aprilli keskel avaldatud uuringus, et koerad on võimelised koroonaviirust tuvastama 96-protsendilise täpsusega.

Toimetaja: Johannes Voltri

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: