Osale uuringus: kuidas nutiseadmete kasutamine seostub isiksuse ja käitumisega?

Teadlased kutsuvad uuringus osalema nutitelefoni kasutajaid.
Teadlased kutsuvad uuringus osalema nutitelefoni kasutajaid. Autor/allikas: Gilles Lambert / Unsplash

Miks mõne inimese jaoks tähendab nutiseadmete kasutamine tegusamat ajakasutust ja tõhusamat tööd ning teise jaoks toob kaasa hoopis käitumisprobleemi ja sõltuvuse? Nendele küsimustele otsivad vastuseid Tartu Ülikooli ajuteadlane Jaan Aru ja nutiseadmete kasutamist uuriv Dmitri Rozgonjuk, kes kutsuvad inimesi osalema uuringus.

Nutiseadmed on osa meie tänapäeva maailmast. Nad on tähtsad abimehed, kui on tarvis leida tee võõras linnas, suhelda võõras keeles või kiiresti internetist saada vastus põletavale küsimusele mustade aukude kohta. Kuid liiga palju head pole ka head ja nii võib ka liigne nutiseadmete kasutamine kaasa tuua probleeme. Aga milliseid probleeme? Ja kellele?

Võib arvata, et nutiseadmete kasutamine ei mõjuta kõiki inimesi sarnaselt. Mõne inimese jaoks on kümme minutit Instagramis justkui vaheldus ja puhkus, teise mõtetesse jääb pärast sarnast kümmet minutit suur vajadus veel tund aega sotsiaalmeediat lehitseda. Mõne jaoks on nutiseade vaid abimees, teise jaoks on nutiseadmega seotud probleemsed käitumismustrid. Miks nii?

Mõistes, kuidas on nutiseadmete kasutamine seotud inimeste isiksuse ja käitumisega, saame paremini aru, kuidas nutiseadmetega targemalt käituda.

Kui tahad Tartu Ülikooli teadlasi teadustöös aidata, siis tasub osaleda uuringus, mille üleskutse on järgnev:

Hea nutitelefoni kasutaja!

Kui oled vähemalt 18-aastane, palume Sind osalema Tartu Ülikooli teadlaste poolt läbiviidavasse uuringusse "Kognitiivsed ja isiksuslikud tegurid digiseadmete kasutuses".

Uuringu eesmärgiks on välja selgitada, kuidas on nutiseadmete kasutus seotud emotsionaalse enesetunde, isiksuse ning kognitiivse pingutusega. Uuringus saab osaleda vastates siinsele küsimustikule.

Uuringus osalemine võtab aega umbes 30 minutit. Huvi korral uuringus osalemise vastu või küsimuste tekkimisel palume kirjutada uuringu läbiviijate allolevalete e-mailidele.

Uuringu projekt on kooskõlastatud Tartu Ülikooli inimuuringute eetika komiteega.

Teadlased ootavad väga teie osavõttu! 

Dmitri Rozgonjuk

TÜ matemaatika ja statistika instituut

[email protected]

Jaan Aru

TÜ arvutiteaduse instituut

[email protected]

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: