Nutika elu taskusaade: kust läheb piir meelelahutuse ja kiusu vahel?

See, mis ühele võib tunduda naljakas, võib teisele tunduda kiusamisena.
See, mis ühele võib tunduda naljakas, võib teisele tunduda kiusamisena. Autor/allikas: ERR

"Kõiki kiusatakse" ja "lapsed ongi julmad" – ilmselt teate neid sõnakõlkse, mida koolikiusamise puhul öeldakse. Aga sotsiaalmeedias ei ole need inimesed enam koolilapsed, kuid kiusavad sama julmalt. Kust läheb digimaailmas piir kiusu ja meelelahutuse vahel, selle üle arutavad Marju Himma ja Rain Kooli Raadioteatri podcastis ehk taskusaates.

Kampaaniad, mille sõnumid ütlevad, et kius on paha, ei pruugi tänapäeval digikeskkonnas kuigi hästi oma eesmärki täita. Seda põhjusel, et sotsiaalmeediat tajuvad inimesed ennekõike suhtlemise ja meelelahutuse keskkonnana. Samas on just seal kõige lihtsam kaotada piir meelelahutuse ja kiusamise vahel.

Võib arvata, et tegu on koolilaste probleemiga, kuid tegelikult algab probleem ennekõike täiskasvanutest, kes oma eeskujuga seavad lastele standardi – kui vanemale on lubatud labane ja solvav väljendus sotsiaalmeedias, siis miks ei peaks see olema lubatud lastele?

Järgnev video on lühike üleskutse kooliõpilastele mõtlemiseks:  

Lehekülg Targaltinternetis.ee on pannud kokku väikese meelespea tegevustest, mida kindlasti võib pidada küberkiusamiseks. Küberkiusamise alla lähevad: 

  • ähvardavate, õelate e-kirjade, tekstisõnumite, teadete jne korduv saatmine;
  • isikliku informatsiooni väljameelitamine kelleltki ning selle levitamine vastu tema tahtmist (näiteks mingi saladuse teada saamine või piinliku foto saamine ning siis nende levitamine);
  • enese kellegi teisena eksponeerimine (murdes sisse tema elektroonilisse kirjakasti, vale nime all esinemine, ebaõige ja laimava sisuga e-kirjade ja sõnumite saatmine;
  • internetikeskkondade (koduleht, suhtluskeskkond) loomine kaaslase üle naermiseks, alavääristamiseks või vaenu õhutamiseks;
  • tavaliselt on kiusajaid/ähvardajaid mitu ehk kui teed eelnevaid tegevusi koos oma sõpradega sihilikult kellegi vastu. 

Selleks, et meie digikäitumine võtaks juba ennetavalt arvesse võimaliku meelelahutuse-kiusu piiri ületamist, pakkus Nutika elu taskusaade välja kolm lihtsalt kontrollküsimust, mida endalt enne postitamist küsida:

  1. Kas olen kindel, et ma teeksin selle postituse ka homme?
  2. Kas ma tahaksin, et minu kohta tehtaks selline postitus?
  3. Kas ma tahaksin, et seda postitataks minu või mulle kallite inimeste kohta?

Kui ükski neist küsimustest saab vastuseks ei, tuleks kaaluda, kas seda postitust peaks üldse tegema.

Targaltinternetis.ee andnud väga lihtsa ja hõlpsasti järgitava skeemi. See näitab ära tegevused, mida teha enne postitamist:


Viiel kolmapäeval kell 11.10 on Vikerraadio eetris taskusaade "Nutikas elu", mis käsitleb erinevaid digivahendite ja sotsiaalmeedia kasutamisega seotud teemasid. Taskusaated on osa meediakirjaoskuse projektist "Nutikas elu".

Vaata lähemalt nutikaselu.err.ee.

Projekt lähtub mõttest, et me ei loobu nutiseadmest, vaid kasutame nutiseadmeid ja sotsaalmeediat nutikalt. Järgmises osas räägime digivahendi kohast ja kohatusest. "Nutika elu" taskusaated valmivad Raadioteatris, helirežissöör on Külliki Valdma.

Raadio Ööülikool pakub 12. oktoobril Vikerraadios ja 13. oktoobril Klassikaraadios kuulamiseks saadet "Elu nutimaailmaga".


Projekti "Nutikas elu" eesmärk on panustada probleemi lahendamisse omapoolsete soovitustega: noort põlvkonda ei ole vaja isoleerida digimaailmast, eraldada nutiseadmetest, vaid toetada tervisliku nutidieedi kujunemisel ning iseenda jaoks mõistliku infokeskkonna loomisel.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: