Projekt Nutikas elu: mitte nutivaba, vaid arukas nutielu

Foto: Priscilla Du Preez / Unsplash

Ebatervisliku toitumise puhul ei aita söömisest loobumine. Sarnaselt ei aita ka digivahendite ebamõistliku kasutamise puhul neist loobumine, vaid nutikas kasutamine. Nutika elu artiklid, podcastid ja videoüleskutsed koolidele aitavad kaasa aruka nutidieedi kujundamisele.

Mis on projekt Nutikas elu? Lehelt nutikaselu.err.ee leiavad täiskasvanud artiklid, mis teadusuuringutele tuginedes annavad soovitusi, kuidas tegutseda nii, et digivahendis tegutsemine ei rööviks aega ega kahjustaks lähisuhteid. 

15-minutiliste podcastide ehk taskusaadetega saab ekraanist eemalduda ning keskenduda kuulamisele. Helipildiliste taskusaadete juhid ERRi arvamustoimetaja Rain Kooli ja teadustoimetaja Marju Himma kutsuvad kuulajad kaasa mõtlema näiteks igapäevase nutihügieeni ja privaatsuse teemadel. Kolmapäeviti on saated on eetris ka Vikerraadios (kell 11.10) ja Raadio 2-s (kell 8). Raadio Ööülikool pakub 12. oktoobril Vikerraadios ja 13. oktoobril Klassikaraadios kuulamiseks saadet "Elu nutimaailmaga".

ERRi teadusportaal Novaator kutsub Nutikas elus osalema õpetajaid ja õpilasi. Alatest 23. septembrist näitab "Terevisioon" neljal esmaspäeval lühivideot, millega tõstatub Nutika elu nädala teema. Õpetajatel on võimalus vaadata videot koos õpilastega ning arutada teemade üle, mille juures on õpetajale ka abistav töömaterjal tunnis käsitlemiseks. 

Nädala teemaga käib kaasas ka üleskutse otsida vastust nädala küsimusele, mille vastus on peidus kuskil ERRi raadio- ja telesaadetes ning kindlasti ka lehel nutikaselu.err.ee

Lisaks küsimusele vastamisele on võimalik osaleda saates ERRile meeme, videosid, helilõike, fotosid või muus vormis mõtteid. Kõige enam osa võtnud klassile pakub "Aktuaalne kaamera" võimaluse sügisesel koolivaheajal teha päris oma lasteuudiste saadet. 

Tänapäevase inimese juurde kuulub paratamatult pidevas infovoos elamine ning digipaastu või nutivaba elu asemel on arukas õppida selles infos tervislikult hakkama saama. Projekt Nutikas elu lähtubki mõttest "mitte nutivaba, vaid nutikas elu". 

Projektist rääkis ERRi teadustoimetaja Marju Himma "Terevisioonis":

Küsimusi ja mõtteid projekti kohta saab ERR Novaatori toimetajatele saata aadressil [email protected]

Selle projekti on ERR Novaatori eestvedamisel kokku pannud Tartu ja Tallinna Ülikooli meediauurijad, Raadioteater, "Nova", Vikerraadio, Raadio 2 ning paljud teised, kellele nutikas digidieet korda läheb. Seda meediakirjaoskuse projekti toetab Baltic Centre of Media Excellence.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: