Nädala teema: kust läheb piir meelelahutuse ja kiusamise vahel?

Järgnev on Nutika elu abimaterjal õpetajale tunnis 15-minutiliseks ülesandeks. Arutelu alguses soovitame vaadata lühivideot, seejärel arutada pakutud küsimuse üle ning seejärel lugeda paaris siinse artikli teksti ja mõelda, kust läheb piir meelelahutuse ja kiusamise vahel.

Arutelu klassis: 

Kirjelda, mis on sinu arvates küberkiusamine.

Tekst meelelahutuse ja kiusamise piiride kohta: 

Küberkiusamine on kellegi ahistamine, ähvardamine või alandamine tehnikavahendi abil. Kuigi arvatakse, et see on üks viis koolikiusamisest, on tegu nähtusega, mida esineb väga palju ka täiskasvanute hulgas. Võib ju küsida, miks see nii on?

Üks oletus on, et kuna me veedame sotsiaalmeedias aega ennekõike just meelelahutuse pärast, siis unustame kergesti ära, kus ühele naljakas tegevus või teisele tegelikult haiget teha. 

Sellepärast on lehekülg Targaltinternetis.ee pannud kokku väikese meelespea, mida kindlasti võib pidada küberkiusamiseks. Nii tead paremini, kust läheb piir meelelahutuse ja kiusamise vahel. Küberkiusamise alla lähevad: 

  • ähvardavate, õelate e-kirjade, tekstisõnumite, teadete jne korduv saatmine;
  • isikliku informatsiooni väljameelitamine kelleltki ning selle levitamine vastu tema tahtmist (näiteks mingi saladuse teada saamine või piinliku foto saamine ning siis nende levitamine);
  • enese kellegi teisena eksponeerimine (murdes sisse tema elektroonilisse kirjakasti, vale nime all esinemine, ebaõige ja laimava sisuga e-kirjade ja sõnumite saatmine;
  • internetikeskkondade (koduleht, suhtluskeskkond) loomine kaaslase üle naermiseks, alavääristamiseks või vaenu õhutamiseks;
  • tavaliselt on kiusajaid/ähvardajaid mitu ehk kui teed eelnevaid tegevusi koos oma sõpradega sihilikult kellegi vastu. 

Mida teha, kui sind kiusatakse?

  • räägi sellest usaldusväärse inimesega (õde, vend, sõber, ema, isa, klassikaaslane jne);
  • räägi oma vanematele kiusamisjuhtumitest ning arutage koos, mida teha;
  • anna vägivallajuhtumist teada koolis töötavatele inimestele (klassijuhataja, koolipsühholoog, sotsiaaltöötaja, direktor jne);
  • pöördu abi saamiseks internetikeskkonna haldaja poole;
  • helista nõu ja abi saamiseks lasteabitelefonile 116 111 või kirjuta e-postiaadressil [email protected] (kirjadele vastatakse viie tööpäeva jooksul).

Järgnev skeem on abimees enne iga postituse tegemist. Selles skeemis esitatud lihtsad küsimused aitavad meil olla paremad inimesed ehk aitavad internetis teha postitusi nii, et me kellelegi haiget ei teeks ega riivaks kellegi privaatsust. Kui kõik nii käituvad, on haiget saamist palju vähem.

Arutelu paarides pärast eelneva teksti lugemist:

Mõtle eelneva teksti ja nähtud skeemi peale. Milliseid soovitusi annaksid teistele, et nemad kasvõi kogemata ei teeks midagi, mis tundub küll nagu meelelahutus, aga on lõpuks kiusamine?

Paarides arutatud mõtted võib saata Nutika elu projektile alloleva vormi vahendusel ning nii saate osaleda ka võistluses, milles enim osalenud klass saab teha "Aktuaalse kaamera" lastesaadet.


Projekti "Nutikas elu" eesmärk on panustada probleemi lahendamisse omapoolsete soovitustega: noort põlvkonda ei ole vaja isoleerida digimaailmast, eraldada nutiseadmetest, vaid toetada tervisliku nutidieedi kujunemisel ning iseenda jaoks mõistliku infokeskkonna loomisel.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: