Meediakirjaoskuse projekt "Nutikas elu" kutsub digivahendeid arukalt kasutama

Mis on projekt Nutikas elu?
Mis on projekt Nutikas elu? Autor/allikas: Priscilla Du Preez / Unsplash

Nii nagu ebatervisliku toitumise puhul ei ole lahenduseks söömisest loobumine, vaid teadlikud valikud, on ka digimaailmas vahelitsevate ohtudega toime tulemiseks parim lahendus digivahendite oskuslik kasutamine. Rahvusringhäälingu eestvedamisel on alanud projekt "Nutikas elu", mis aitab kaasa aruka nutidieedi kujundamisele.

Kuidas kasutada digivahendeid selliselt, et need ei rööviks aega ega kahjustaks lähisuhteid? Milliseid kasulikke nutihügieeni võtteid tasub meil kõigil praktiliseerida? Kuidas toetada lapsi digimaailmas orienteerumisel? Just neile teemadele meediakirjaoskuse projekt "Nutikas elu" vastuseid annabki.

"Tänapäevase inimese juurde kuulub paratamatult pidevas infovoos elamine ning digipaastu või nutivaba elu asemel on arukas õppida selles infos tervislikult hakkama saama. Ka meie lähtume oma tegevustes mõttest "mitte nutivaba, vaid nutikas elu"", selgitab projekti eestvedaja, rahvusringhäälingu teadustoimetaja Marju Himma.

"Nutikas elu" projekt on üles ehitatud artiklitele, podcastidele ja õppematerjalidele koolide tarbeks, mis koonduvad veebikeskkonda nutikaselu.err.ee. Lehelt leiavad täiskasvanud artiklid, mis teadusuuringutele tuginedes annavad praktilisi soovitusi nutimaailma ohtude vältimiseks.

Projekti raames sünnivad 15-minutilised podcastid ehk taskusaated, mida annavad võimaluse ekraanist eemalduda ja keskenduda kuulamisele. Helipildiliste taskusaadete juhid Rain Kooli ja Marju Himma kutsuvad kuulajad kaasa mõtlema näiteks igapäevase nutihügieeni ja privaatsuse teemadel. Kolmapäeviti on saated eetris Vikerraadios (kell 11.10) ja Raadio 2-s (kell 8). Ööülikool pakub 12. oktoobril Vikerraadios ja 13. oktoobril Klassikaraadios täiendavalt kuulamiseks saadet "Elu nutimaailmaga".

"Nutikas elu" kutsub projektiga kaasa lööma ka kõiki õpetajaid ja õpilasi. Neljal esmaspäeval alates 23. septembrist näitab "Terevisioon" lühivideot, millega tõstatub "Nutika elu" nädala teema. Õpetajatel on võimalus vaadata videot koos õpilastega ning arutada teemade üle, mille juurde pakutakse ka abistavat töömaterjali tunnis käsitlemiseks.

Nädala teemaga käib kaasas ka koolidele suunatud üleskutse otsida vastust nädala küsimusele, mille vastus on peidus mõnes ERR-i raadio- või telesaates ning projekti erilehel. ERR kutsub õpilasi ja õpetajaid saatma nutika elu teemadel meeme, videosid, helilõike, fotosid või muus vormis mõtteid. Kõige aktiivsemalt osa võtnud klassile pakub "Aktuaalne kaamera" võimaluse sügisesel koolivaheajal teha päris oma lasteuudiste saadet.

"Nutikas elu" projekti veab Eesti Rahvusringhäälingu teadustportaal Novaator, materjalide loomisel löövad kaasa Tartu ja Tallinna Ülikooli meediauurijad, Raadioteater, Vikerraadio, Raadio 2, telesaade "NOVA" ning paljud teised, kellele nutikas digidieet korda läheb. Meediakirjaoskuse projekti toetab Baltic Centre of Media Excellence.

Küsimusi ja mõtteid projekti kohta saab edastada ERR Novaatori toimetajatele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: