Lastele mõeldud ravimid ei ole sageli läbinud põhjalikke uuringuid selles vanuserühmas

Professor Tuuli Metsvaht uurib lastele mõeldud ravimeid.
Professor Tuuli Metsvaht uurib lastele mõeldud ravimeid. Autor/allikas: Andres Tennus/TÜ

Vastsündinutele ja väikelastele sobivaid ravimeid ei ole maailmas palju. Kaht kolmandikku neist ei ole neis vanuserühmades uuritud. Nii võivad paljud ravimid tekitada kõrvaltoimeid või ei pruugi nende toime olla piisavalt tõhus. Seetõttu tegelebki professor Tuuli Metsvaht laste ravimite uuringutega.

Metsvahi sõnul eeldatakse täiskasvanute ravimi puhul, et enne selle turuletoomist ja kliinilisse kasutusse võtmist on tehtud kliinilised uuringud, mis kinnitavad selle tõhusust ja ohutust. Aga laste ja vastsündinute ravimitest on olenevalt ravimirühmast kuni kaks kolmandikku kasutusel ilma põhjalike eelnevate uuringuteta selles vanuserühmas.

Metsvaht tõi näite, et Euroopa lasteintensiivravi osakondades saab kuni 63% vastsündinutest ravimeid, mille koostises ja tootmisel on kasutatud potentsiaalselt ohtlikke abiaineid.

"Toksikokineetilised uuringud viitavad nende ainete kuhjumise võimalusele organismis eeskätt sügavalt enneaegsetel vastsündinutel. On kirjeldatud ka abiainetest tingitud mürgistusi. Sealjuures on ligikaudu kahel kolmandikul juhtudest Euroopa ravimiturul olemas ilma ohtlike abiaineteta alternatiivne ravimivorm," kirjeldas professor probleemi ulatust.

"Vastsündinute ja laste organismi võime ravimiga toime tulla ja sageli ka ravimi toime on hoopis teistsugused kui täiskasvanul. Ravimi toime laste organismile võib erineda ka vanuserühmiti," rääkis Metsvaht, lisades, et kui vajalikku teavet ei ole, on suurem oht ravimi kõrvaltoimete tekkimiseks, aga ka ravimi efektiivsus ei pruugi olla optimaalne.

Metsvaht kuulub laste kliiniliste uuringute teadusgruppi, mille põhilised uurimissuunad on ravimikasutus ja sellega seonduvad probleemid lastel ja vastsündinutel, antibiootikumide ja kardiovaskulaarsete ravimite farmakokineetika ja -dünaamika vastsündinutel ning vastsündinu mikrobioomi kujunemine intensiivravi osakonna tingimustes.

Vastne professor uurib oma rühmaga, milliseid võimalusi pakuvad personaalmeditsiinis farmakokineetika ja -dünaamika.

"Üha rohkem juurdub meditsiinis arusaam, et üks suurus ei sobi kõigile. Ravimitest rääkides tähendab see, et haige individuaalsed omadused võivad mõjutada ravimi toimet organismile. Praegu uurime ravimi individuaalset annustamist Bayesi meetodi abil, et saavutada selle parimaks toimeks vajalik hulk organismis," ütles Metsvaht. Ta lisas, et ennekõike on selliseid lahendusi vaja ravimite puhul, kus toimiva ja toksilise kontsentratsiooni vahe on väga väike, ja rühmades, kus on suur haigete varieeruvus alates intensiivravil olijatest kuni vastsündinuteni.

Tuuli Metsvaht alustab tööd Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnas tööd laste ja vastsündinute intensiivravi professorina 1. septembril.  Lühiintervjuud vastse professoriga saab lugeda rubriigist "Kolm küsimust professorile".

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: