Proxima Centauril võib olla ka teine planeet

Proxima b kunstniku nägemuses.
Proxima b kunstniku nägemuses. Autor/allikas: ESO/M. Kornmesser

Päikesele lähima tähe Proxima Centauri ümber võib tiirelda teinegi planeet. Itaalia Torino Ülikooli teadlane Mario Damasso rõhutas Ameerika Ühendriikides konverentsil, et planeedi olemasolu ei ole veel sugugi kindel.

Praegu on meist vaid 4,2 valgusaasta kaugusel asuva Proxima Centauri juures teada üks, umbes Maa suurune planeet nimega Proxima b. Kui tema võimalik sõsarplaneet õnnestub kindlalt avastada, saab see nimeks Proxima c.

Damasso ja ta kolleegid hakkasid teise planeedi olemasolu kahtlustama, kui uurisid Tšiilis La Silla Observatooriumis kogutud vaatlusandmeid Proxima Centauri kohta.

Samas observatooriumis tehtud vaatluste põhjal avastati mõne aasta eest ka Proxima b, mis tiirutab oma tähe ümber just täpselt elusolenditele sobival kaugusel.

Võimalik Proxima c oleks tähest aga arvatavasti juba liiga kaugel, et sealt oleks lootust elu leida. Tema pinnal oleks keskmiselt 234 kraadi külma. Massilt oleks Proxima c aga vähemalt kuus korda Maakerast suurem.

Just kauguse tõttu ongi Proxima c-d raske tuvastada, sest tema gravitatsioonimõju Proxima Centaurile, üsna väikesele tähele, oleks ka üsna nõrk.

Kuid Damasso ja kolleegid loodavad, et rohkem andmeid kogudes ja neid analüüsides on võimalik peagi teada saada, kas Proxima c on tegelikult ka olemas või osutub siiski näiliseks.

Konverents, kus Damasso ettekande pidas, toimus Californias Berkeleys, kandis nime Breakthrough Discuss 2019 ja oli pühendatud peamiselt elu otsimisele universumist ning uutele ideedele kosmoseuuringute vallas.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: