Tänapäevane laser võiks saata teateid süvakosmosse

Foto: Bill Jelen/Unsplash

Kui meil oleks üks hästi võimas laser ja kui me suunaksime selle laseri kiire kosmosse, siis võiksime selle kiirega saata teateid kaugete tähtede ümber tiirlevate planeetideni, ja mine tea, ehk ka nende planeetide asukateni.

James Clark Ameerika Ühendriikidest Massachusettsi Tehnikainstituudist kirjutab ajakirjas Astrophysical Journal, et tänapäevate tehniliste võimaluste juures võiksime põhimõtteliselt ehitada laseri, mille kiir ärataks tähelepanu ka tervelt 20 000 valgusaasta kaugusel.

Kui ühe-kahe megavatine laser fookustada läbi kolme-neljakümne meetrise teleskoobi maailmaruumi, võiks laseri infrapunakiir paista ka veel peaaegu Linnutee keskelgi Päikese kiirguse seest silma.

Kui nüüd mõnel eksoplaneedil tegutsevad astronoomid seiravad seda taevapiirkonda, kus meie neile paistame, siis võivad nad lasersignaali vabalt märgata, eriti kui nad juhtuvad olema meile suhteliselt lähedal, näiteks Proxima Centauri juures, mis on meist ainult nelja valgusaasta kaugusel, või TRAPPIST-1 juures, mis on meist umbes 40 valgusaasta kaugusel.

Clarki väitel oleks sellise laseri ehitamine suur ja kulukas ettevõtmine, kuid mitte võimatu. Laser tuleks tema arvates ehitada kas kõrge mäe otsa, et vähendada kiire neeldumist Maa atmosfääris, või ohutuse mõttes ja atmosfäärineeldumise täielikuks kõrvaldamiseks kas või Kuu tagaküljele.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: