Eksoplaneedil võib olla ookean ja elukõlblik kliima

TRAPPIST--1 süsteem kunstniku nägemuses.
TRAPPIST--1 süsteem kunstniku nägemuses. Autor/allikas: ESO/M. Kornmesser/spaceengine.org

Meist 39 valgusaasta kaugusel asuva tähe TRAPPIST-1 seitsmest teadaolevast planeedist ühel võib teadlaste sõnul leiduda rohkesti vett ja valitseda üsna maalik kliima.

Andrew Lincowski Ameerika Ühendriikidest Washingtoni Ülikoolist koos oma kolleegidega täpsustas TRAPPIST-1 planeetide kliimamudeleid ja kirjutavad tulemustest ajakirjas Astrophysical Journal.

Kõik seitse planeeti on enam-vähem maakera mõõtu ja kivise koostisega, kuid et nende täht oli nooruses erakordselt kuum, võivad nad kõik jagada ka meie Veenuse saatust – neil kunagi laiuda võinud ookeanid võivad olla täielkult aurustunud ja haihtunud.

Lincowski ja ta kaaslaste analüüs osutab aga, et vähemalt üks seitsmest planeedist, nimega TRAPPIST-1 e võib seniajani olla ookeniga kaetud. Samasuguseid osutusi on andnud mõned varasemadki, vähem täpsed uuringud.

Lincowski ja kolleegide mudel näitab, et TRAPPIST-1 e võib olla praegugi vesine sellisel juhul, kui tal leidus algselt vett rohkem kui meie maakeral. Siis võis vett ka pärast kuuma kliima ajastut piisavalt alles jääda.

Kui aga sel planeedil praegu ookean peaks loksuma, siis näitab mudel, et ka planeedi kliima on laias laastus niisugune nagu maakeral. Ja siis on seal eluks sobilikke tingimusi selle võrra taas rohkem.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: