Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TRAPPIST-1 planeedid on elu jaoks liiga vesised

Foto: N. Bartmann/spaceengine.org/ESO

Tavaliselt arvatakse, et kui planeedil avastatakse vett, siis suurendab see väljavaateid, et seal võiks olla ka elu. Kuid nüüd väidavad Ameerika astronoomid, et möödunud aastal tähe TRAPPIST-1 ümber tiirlemast avastatud planeetidel on vett elu jaoks hoopis liiga palju.

TRAPPIST-1 on meist 39 valgusaasta kaugusel asuv punane kääbustäht, mille juurest mullu leiti seitse enam-vähem Maa-suurust planeeti. Kohe tekkis ka mõnel teadlaselgi lootus, et mõnel neist võib ka ehk elu olla.

Nüüd aga on Cayman Unterbon Arizona osariigiülikoolist ja ta kolleegid neid planeete arvutil modelleerinud ja jõudnud tulemusele, et neil kõigil on palju rohkem vett kui meie Maal – kõige vähem 10 protsenti, aga kõige rohkem lausa 50 protsenti. Maakera massist moodustab vesi aga ainult 0,2 protsenti. Nii suure veekoguse juures ei leidu neil planeetidel tõenäoliselt üldse mingit maismaad, mistõttu ei saa tekkida atmosfääri alal hoidvaid geokeemilisi aineringeid.

TRAPPIST-1 seitset planeeti on liigitatud kiviplaneetideks, mis tähendab seda, et nad ei ole Jupiteri-sugused gaasplaneedid. Kolm neist asuvad nn elukõlblikus vööndis, kuid punastest kääbustest on teada, et neilt purskub väga tihti loiteid. Need aga ei mõju ju planeetide elukõlblikkusele hästi.

Unterbon ja kaasautorid kirjutavad oma mudelist ja selle järeldustest ajakirjas Nature Astronomy.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: