Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mõnel TRAPPIST-1 planeedil võib leiduda vett

Foto: ESO/M. Kornmesser/spaceengine.org

Meist vaid ligi 40 valgusaasta kaugusel asuva tähe TRAPPIST-1 ümber tiirlemas avastatud seitsmest planeedist vähemalt kolmel võib leiduda vett – teadaolevaks elutegevuseks hädavajalikku ainet.

Need kolm planeeti tiirutavad tähe ümber pealekauba ka nn elukõlblikus tsoonis. Kitsas kaugusvahemikus, kus temperatuur on piisavalt kõrge, et kogu sealne vesi ei jäätuks, aga samas piisavalt madal, et vesi ei aurustuks.

Vince Bourrier Šveitsist Genfi ülikoolist ja ta kolleegid selgitasid välja, kui palju jõuab TRAPPIST-1st pärinevat ultraviolettkiirgust selle planeetideni. Mõte on selles, et kui ultraviolettkiirgust on liiga palju, siis lagundab see kogu vee vesinikuks ja hapnikuks, mis lekivad seejärel atmosfääri ülakihtidest avakosmosesse.

Bourrier ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas The Astronomical Journal, et tähest kaugeimad kolm planeeti, just need, mis asuvad selles nn elukõlblikus vööndis, on tõenäoliselt kaotanud vähem vett kui kolm meie Maa maailmamere täit. Nende hinnangul tähendab see, et neil planeetidel võib olla vett olla siiski säilinud olulises koguses. Oleneb ju paljugi sellest, kui palju seal vett algselt oli ehk teisisõnu ei maksa veel lootust kaotada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: