Veerandil Päikese moodi tähtedest on Maa moodi planeet

Foto: NASA/W. Stenzel

Paljude tähtede ümber tiirleb planeete, kuid kui paljude Päikese sarnaste tähtede ümber võiks tiirelda Maa sarnaseid planeete?

Ameerika teadlased on töötanud läbi kosmoseteleskoobi Kepler kogutud andmed planeetide kohta, kosmoseteleskoobi Gaia kogutud andmed tähtede kohta ja sisestanud need arvutimudelisse, mis rehkendas välja, kui palju mitmesuguse läbimõõduga planeete tiirlemas kui kaugel oma tähest võiks Kepler põhimõtteliselt avastada.

Nad kirjutavad ajakirjas The Astronomical Journal, et selliseid planeete, mis on läbimõõdult suuremad kui kolmveerand Maakera, kuid väiksemad kui poolteist Maakera, ja mille tiirlemisperiood ehk kohalik aasta jääb 237 ja 500 Maa ööpäeva vahele, tiirleb umbes Päikese sarnastest tähtedest umbes veerandi ümber – iga neljanda enam-vähem Päikese moodi tähe juures võime kohata ühte või mitut enam-vähem Maa moodi planeeti.

Seda on huvitav teada, sest mida rohkem Maa moodi on planeet ja mida rohkem Päikese moodi tema täht, seda tõenäolisemaks võib ju pidada võimalust, et planeedil keegi meiesugune elab.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: