Viis uut eksoplaneeti tiirleb oma tähest kaugel

Foto: UNIGE/B. Tafreshi

Enam kui 4000 seni avastatu eksoplaneedist tiirleb suurem osa oma tähele väga lähedal. Sealt on neid lihtsam avastada, sest tähele lähemal on planeedi tiirlemisperiood lühem ja tähe eest läbiminekuid tuleb sagedamini ette.

Nüüd on aga teadlased pärast paarikümne aasta pikkusi vaatlusi teatanud viie niisuguse eksoplaneedi avastamisest, mis tiirutavad oma tähest vägagi kaugel.
Sellest tuli kasutada eksoplaneetide avastamisele pühendunud teleskoopi Euler, mis kuulub Genfi Ülikoolile, kuid mis asub Tšiilis La Silla observatooriumis.

Genfi Ülikooli astronoom Emily Rickman ja ta kolleegid teatavad, et lisaks neile viiele planeedile on õnnestunud neil täpselt määrata veel nelja varem avastatud eksoplaneedi orbiit.

Nende taevakehade tiirlemisperiood jääb 15--41 aasta vahele. Selliseid oma tähest suurel kaugusel tiirlevaid planeete on lootust kõige kergemini ka otseselt teleskoobis vaadelda.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: