X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Linnuteel uitab rohkesti üksikuid planeete

Kõik planeedid ei tiirlegi mõne tähe ümber – on ka planeete, mis liiguvad tähtedevahelises ruumis täiesti omaette. Nüüd on astronoomid avastanud veel kaks niisugust uitplaneeti.

Przemek Mróz Poolast Varssavi Ülikoolist koos oma kolleegidega teatab, et üks nende avastatud planeet on massi poolest Jupiterist kaks kuni 20 korda suurem. Suurus ei ole päris täpselt teada selle pärast, et ei ole täpselt teada, kui kaugel planeet meist on.

Teine planeet on väiksem, massilt jääb ta vahemikku 2,3 kuni 23 maakera.

Tavalisi eksoplaneete avastatakse tavaliselt selle järgi, kuidas tähe valgus õige pisut tuhmub, kui planeet tähe eest läbi liigub. Aga kui planeedil oma tähte ei ole, siis see meetod ei sobi.

Siis peab planeet avastamiseks küll ka mõne tähe eest läbi minema sattuma, aga nähtus, mis planeedi olemasolu paljastab, on sel puhul gravitatsioonilääts – tähelt tulevate valguskiirte paindumine planeedi raskusvälja toimel ja tähe kujutise moondumine teleskoobis.

Oma avastusest kirjutavad Mróz ja kaasautorid võrguvaramus arXiv, kus selgitavad, et kuna uitplaneete on nende üsna väikese tõenäosusega avastamisvõimalusest hoolimata juba üksjagu leitud, on neid tegelikult meie galaktikas arvatavasti vägagi palju, võib-olla isegi rohkem kui tähti.

Mõned teadlased on varem oletanud, et mõnel uitplaneedil võib isegi elu olla, juhul kui planeedi sisemusest pärinev radioaktiivne kiirgus annab selleks vajalikku energiat.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: