Suure musta augu ümber võib tiirelda tuhandeid planeete

Foto: Kagoshima Ülikool

Tavaliselt kujutame ette, et planeet tiirleb ikka mõne tähe ümber. Kuid nüüd väidavad Jaapani teadlased, et ka ülisuure musta augu ümber võib tiirelda koguni tuhandeid planeete.

Keiichi Wada ja Yusuke Tsukamoto Kagoshima Ülikoolist ning Eiichiro Kokubo Jaapani Riiklikust Astronoomiaobservatooriumist kirjutavad oma arvutuste põhjal ajakirjas The Astronomical Journal, et kümne valgusaasta raadiuses võib suure musta augu ümber tiirelda lausa kümneid tuhandeid planeete, mis on vähemalt kümme korda suurema massiga kui Maa.

Arvutused põhinevad laias laastus täiesti tavalisel planeeditekkemudelil, mis kirjeldab uute taevakehade teket tähe ümber keerlevas gaasi- ja tolmukettas.

Kuid et ka mustade aukude ümber võib keerelda suurel hulgal ainet, võib teadlaste sõnul tekkida soodsatel tingimustel planeete sealgi.

Mustade aukude ümber tiirlevaid planeete ei ole praeguse vaatlustehnikaga lootust avastada, kuid tulevikus võib see ju ka võimalikuks osutuda.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: