Maa sarnase planeedi atmosfääris on ohtralt vett

Foto: M. KORNMESSER/ESA/Hubble/AFP/Scanpix

Planeedi K2-18b atmosfääris on veeauru. Avastus on väga eriline ja esmakordne, sest sel planeedil on tõenäoliselt kivine pind ja ta temperatuur sobib ka vedela vee olemasoluks. Ja kus kõik need tingimused koos, seal on elusõbralikkus suur.

Angelos Tsiaras ja ta kolleegid Londoni Ülikooli Kolledžist väidavad, et veeaur võib moodustada isegi kuni poole K2-18b atmosfäärist.

Veeauru on eksoplaneetide atmosfäärist avastatud varemgi, kuid ainult Jupiteri sarnastel gaashiiglastel. K2-18b on aga Maa tüüpi planeet, massi poolest, tõsi küll, meie koduplaneedist kaheksa korda suurem ja läbimõõdult kaks korda suurem. Ka atmosfääri koostis on tal Maaga võrreldes teistsugune.

K2-18b avastati neli aastat tagasi. Ta tiirleb oma tähele, punasele kääbusele K2-18 üsna lähedal ja teeb tähe ümber tiiru 33 päevaga. Et täht on Päikesest palju jahedam, siis ongi planeet K2-18b tähele just parajalt lähedal, et kogu vesi ta pinnal ei jäätuks, aga siiski piisavalt kaugel, et kogu pinnavesi atmofääri ei auraks.

Tsiaras ja ta kaaslased tuvastasid veeauru K2-18b atmosfääris, kui analüüsisid kosmoseteleskoobi Hubble tehtud ülesvõtteid sellest, kuidas planeet tähe eest läbi liikus.

Vaatlusandmete põhjal näitas arvutimudel, et veeauru võib atmosfääri koostises olla lausa 20 kuni 50 protsenti. Võrdluseks, Maa atmosfääris on veeauru keskmiselt ainult 0,25 protsenti. K2-18b on seega üsnagi niiske paik.

Oma avastusest kirjuavad Tsiaras ja kaasautorid ajakirjas Nature Astronomy.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: