Teleskoopide ühistöö tõi ilmsiks kauge planeedi tormid

Tähe ümber tiirlev planeet on Jupiterist raskem.
Tähe ümber tiirlev planeet on Jupiterist raskem. Autor/allikas: ESO/L. Calçada

Eksoplaneete on keeruline otseselt vaadelda, sest nad ei paista oma tähe valgussära seest hästi välja. Tavalised teleskoobid ei suuda planeedilt tulevat valgust tähe enda valgusest eristada.

Nüüd on teadlased ühendanud nelja teleskoobi jõud ja uurinud sel moel ühe kauge planeedi atmosfääri.

Sylvestre Lacour and Mathias Nowak Pariisi Observatooriumist tegid vaatlusi Tšiilis Atacama kõrbes asuva Väga Suure Teleskoobiga, mis tegelikult koosnebki neljast omaette teleskoobist, kõigil neil läbimõõtu 8,2 meetrit, lisaks veel neli väiksemat abiteleskoopi.

Lacour ja Nowak suunasid neljast suurest teleskoobist saadud signaali optilise interferomeetria instrumenti nimega GRAVITY, mis ühendas need üheks kombineeritud signaaliks.

Tulemus oli, nagu oleks ühendatud ka kõigi nelja teleskoobi valgusjõud, lahutusvõime oli aga kümmekond korda suurem kui ühelgi neist neljast teleskoobist.

Lacour ja Nowak mõõtsid sel moel ära ühe niinimetatud noore ja kuuma Jupiteri tüüpi planeedi spektri, ja kirjutavad nüüd ajakirjas Astronomy & Astrophysics, et atmosfääri keemilise koostise põhjal oletades puhuvad planeedil väga tugevad tuuled.

Planeet tiirutab ümber tähe nimega HR8799, meist 130 valgusaasta kaugusel.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: