Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ka pulsariplaneedil võib olla elu

Foto: Cambridge'i ülikool

Pulsartähed kiirgavad välja ohtlikke röntgen- ja gammakiiri, kuid värskelt valminud uuringu järgi, mille autorite seas on ka Eestist pärit astronoom Mihkel Kama, võiks pulsari ümber tiirlevad planeedid olla teoreetiliselt siiski elukõlblikud.

Mitte küll inimese jaoks elukõlblikud, pigem võiks neil planeetidel valitsevaid olusid võrrelda sügava merepõhja oludega, kus aga teame, et nende oludega kohastunud eluvorme leidub.

Alessandro Patruno Hollandist Leideni ülikoolist ja Mihkel Kama Inglismaalt Cambridge'i ülikoolist kirjutavad ajakirjas Astronomy & Astrophysics, et pulsari ümber võib olla koguni sama lai elukõlblikkuse vöönd kui tavaliste tähtedegi ümber.

Nad analüüsisid kosmoseteleskoobi Chandra kogutud andmeid pulsari P1257+12 röntgenkiirguse kohta. Selle meist umbes 12 300 valgusaasta kaugusel Neitsi tähtkujus asuva pulsari ümber tiirlevad planeedid on muide kõige esimesed eksoplaneedid, mille astronoomid üleüldse avastasid.

Patruno ja Kama arvutused näitavad nüüd, et pulsari kaks suure maakera-tüüpi planeeti tiirutavad justnimelt selles vööndis, kus neil võiks leiduda vedelas olekus vett. Kui neil planeetidel juhtub olema atmosfäär, mis on maakera omast palju kordi tihedam, siis kaitseb see planeedi pinnal elavaid olendeid pulsarikiirguse eest.

Kuid planeet peab olema ka piisavalt suur, et selle raskusjõud seda paksu atmosfääri vähemalt miljard aastat enda juures hoiaks, nii et elu jõuaks ka üldse tekkida ja areneda. Väiksemat sorti planeetide juurest võib pulsari kiirgus juba umbes tuhande aastaga atmosfääri minema pühkida.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: