Maailma vanim vastsündinu on peaaegu sama vana kui ta ema

Beebi
Beebi Autor/allikas: Pixabay

Oktoobris Ameerika Ühendriikides sündinud tüdrukut võib pidada maailma vanimaks vastsündinuks. Tema embrüo külmutati 28 aasta eest ehk ta on vanim edukalt ilmavalgust näinud katseklaasilaps.

USAs Tennessee osariigis ilmavalgust näinud Molly Everette Gibsoni sünnipäev on küll 26. oktoobril, kuid seda päeva tuli tüdrukul mitu aastakümmet oodata. Ta sündis embrüost, mis külmutati 1992. aasta oktoobris ehk 28 aastat tagasi, vahendab ScienceAlert.

Muu hulgas on Molly peaaegu sama vana kui tema ema. Tina Gibson sündis umbes poolteist aastat enne Molly embrüo külmutamist ning on nüüd 29-aastane. Ehk siis, kuigi tüdruk ja tema ema kuuluvad eri põlvkondadesse, on nad maamunal olemas olnud umbes sama kaua.

Sünnihetkel purustas Molly senise külmutatud embrüost sündinud lapse ooteaja rekordi. Eelmine rekordiomanik Emma Wren Gibson sündis 2017. aastal ja veetis enne seda 24 aastat külmutatud embrüona. Juhtumisi on Emma Molly vanem õde, mis tähendab, et ühe pere mõlemad lapsed olid maailmas ammu enne sündi külmutatud embrüote kujul olemas.

Kuigi esmapilgul võib jääda mulje, et aastaid viljatusega võidelnud Gibsonite pere püüdis iga hinna eest Guinessi rekordite raamatusse pääseda, siis siinkohal on loos konks. Ehkki Molly ja Emma bioloogilised vanemad pole avalikult teada, on tüdrukud oma geenide poolest lihased õed, kes külmutati samal ajal. Nüüd on nad õed suisa kahekordselt, sest neid kandis ja sünnitas sama kasuema.

Mõlemad sünde aitas vastu võtta Riiklik embrüote annetuskeskus (NEDC) Knoxville'is. Tegu on kristliku mittetulundusühinguga, mis võtab vastu embrüoannetusi inimestelt, kes on küll läbinud kehavälise viljastamise, ent otsustanud siiski oma katseklaasiembrüo kasutamata jätta. NEDC külmutab annetatud embrüod ja edastab neid peamiselt viljatutele tulevastele kasuvanematele. Lisaks Emmale ja Mollyle on keskuse tegevuse abil ilmavalgust näinud veel üle tuhande lapse.

Tüdrukute sünd purustab küll rekordeid, ent annab ühtlasi teadlastele paremat aimu külmutatud embrüote vastupidavusest. NEDC labori juhataja Carol Sommerfelti sõnul näib, et korralikult vedelas lämmastikus ja 202 Celsisuse miinuskraadi juures hoitud embrüod võivad säilida lõputult. Molly sünd kinnitas, et need peavad eluvõimelistena vastu vähemalt 27 ja pool aastat.

Rõõmusõnumite kõrval kaasneb embrüote külmutamise ja siirdamisega siiski hulk riske. Kõigist annetatud embrüotest elab NEDC andmetel külmutamise ja sulatamise üle vaid umbes kolm neljandikku. Elusa lapse sünniga päädib umbes 49 protsenti embrüosiirdamisi. Samas on külmutatud embrüote kasutamine viimastel aastatel tõhususelt värsketele embrüotele järele jõudmas.

Lisatud New York Posti video:

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: