Uuring osutab inimelu teoreetilisele lõpmatusele

Iga eluaasta peale 110. eluaastat on justkui kulli ja kirja vise: kes viskab kulli, elab aastakese veel, kes kirja, sureb millalgi aasta jooksul ära.
Iga eluaasta peale 110. eluaastat on justkui kulli ja kirja vise: kes viskab kulli, elab aastakese veel, kes kirja, sureb millalgi aasta jooksul ära. Autor/allikas: Mark Seton/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Inimesed võiksid teoreetiliselt elada 130-aastaseks ja vanemakski. Praktikas on sellise vanuse saavutamise tõenäosus aga kaduvväike, selgub uuest rahvusvahelisest uuringust.

Inimese vanuse ülempiiri üle on teadlased vaielnud palju ja üksmeeleni jõudmata. Pakutud on nii inimvanuse 150-aastast ülempiiri kui ka teoreetilist piiritust, vahendab ScienceAlert.

Nüüd lisab uus uuring üle 110- ja üle 105-aastaste inimeste andmete põhjal arutellu oma panuse. Ehkki reeglina risk aasta jooksul ära surra inimese elu jooksul kasvab, saavutab see 110. eluaastaks kõrgeima võimaliku taseme ja jääb sealt peale pidama 50-protsendilise tõenäosuse juurde.

Uuringu juhtivautori ja Šveitsi Föderaalse Tehnikainstituudi statistikaprofessori Anthony Davidsoni sõnul on iga eluaasta peale 110. eluaastat justkui kulli ja kirja vise. Kes viskab kulli, elab aastakese veel, kes kirja, sureb millalgi aasta jooksul ära.

Seniste andmete põhjal on mõned teadlased arvanud, et inimesed võiksid elada vähemalt 130-aastaseks. Nüüd aga kirjutavad uurijad, et nende töö põhjal pole inimese elueal piire. Kuigi äärmuslikult eakate inimeste andmete varasemad analüüsid on osutanud samale, kinnitab ja täpsustab uuring Davidsoni sõnul järeldust senisest suurema andmehulga põhjal.

Üks miljonist

Uuring põhines kahel andmestikul. Esimene neist koosnes rahvusvahelise pikaealisuse andmebaasi värskelt avaldatud materjalist, kus kajastuvad andmed enam kui 1100 vähemalt 110-aastase inimese kohta 13 riigist. Teine andmestik võttis arvesse kõiki Itaalia vähemalt 105-aastaseid elanikke aastatel 2009–2015.

Ehkki uuring kasutas ka juba olemasolevaid andmeid, oli lähenemisnurk Anthony Davidsoni sõnul loogiline. Äärmuslikult eakate inimeste uurimisel tuleb tema sõnul paratamatult toetuda varem tehtule. Davidson lisas, et kui inimese vanuse piir tõesti jääb kuhugi allapoole 130 eluaastat, oleks see pidanud nüüd uute andmete põhjal välja tulema.

Samas ei pruugi teoreetiline võimalus 130-aastaseks elada lähiajal tõeks saada. Esiteks analüüsiti uuringus ainult inimesi, kel on juba õnnestunud elada väheste seas üle saja aasta. Teiseks elab Davidsoni sõnul kõigist 110-aastastest veel paar aastakümmet vaid umbes üks inimene miljonist. Teisisõnu, kuigi 130-aastaseks saamine pole päris võimatu, on see siiski äärmiselt ebatõenäoline.

Davidson oletab, et selle sajandi jooksul võib maailm siiski 130-aastaseid inimesi näha saada, sest üha rohkem inimesi elab vähemalt 110-aastaseks. Siiski ei usu ta, et inimene võiks ilma suurte arenguhüpeteta meditsiinis ja ühiskonnas veelgi vanemaks elada.

Maailma teadaolevalt vanim inimene oli prantslanna Jeanne Calment, kes suri 122-aastasena 1997. aastal. Praegu on maailma teadaolevalt vanim inimene 118-aastane jaapanlanna Kane Tanaka.

Uuring avaldati Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: