Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Väsimus teeb närvisignaalid nõrgaks ja aeglaseks

Foto: barbara_moor/Creative Commons

Kui oleme magamata ja väsinud, siis võib olla raske keskenduda ja ka näiteks mälu võib aeg-ajalt alt vedada. Nüüd on teadlased näinud selle nähtuse arvatavat alust raku tasandil: väsinud inimese närvirakud suhtlevad omavahel aeglaselt ja loiult.

Itzhak Fried Ameerika Ühendriikidest Los Angelese California ülikoolist ja ta kolleegid uurisid 12 epilepsiat põdeva inimese aju. Kõigile neile oli haiguse raviks pistetud ajju elektroode, mille abil siis Fried ja ta kaaslased uurisidki, mida närvirakud väsimuse puhul teevad.

Nad näitasid katseisikutele pilte ja palusid neid võimalikult kiiresti jaotada etteantud kategooriatesse. Kui katseisikud olid seejärel öö otsa üleval olnud, korrati ülesannet. Selguski, et unepuuduse puhul reageerisid neuronid visuaalsele teabele aeglasemalt. Ka olid närviimpulsid nõrgemad ja vaibusid kauem.

Fried ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Medicine, et unepuudusel tundub olevat ajule samasugune mõju kui ülemäärasel alkoholipruukimisel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: