Video: lapsi kaitseb koroona eest täiskasvanute vaktsineerimine

Ehkki lapsed põevad koroonat reeglina kergete sümptomitega või sootuks sümptomiteta, on ka Eestis teada umbes 15 juhtu, kus haigus päädis mitut elundit kahjustava väga tugeva põletikusündroomiga, nendib Tartu Ülikooli Kliinikumi lastearst Piia Jõgi.

Hästi on teada, et peamiselt haigestuvad koroonaviirusesse raskelt eelkõige vanemad inimesed, aga ka Eestis on mitmed eelnevalt täiesti terved lapsed vajanud koroonaviiruse tõttu haiglaravi

Üldiselt põevad lapsed siiski, kas kergete sümptomitega või täiesti sümptomiteta, aga ka sellise põdemise järgselt võib lastel tekkida mitut elundit kahjustav ebatavaline väga tugev põletikusündroom. Eestis on seda haigust diagnoositud oktoobri lõpu seisuga 17 lapsel ja enamus nendest vajasid intensiivravi.

Koroonaviiruse vastane vaktsineerimine kaitseb raske COVID-19 eest. Mida rohkem on vaktsineerituid, seda vähem viirus levib ning haiguse eest on kaitstud on ka need, keda hetkel vaktsineerida ei saa, näiteks alla 12-aastased lapsed.

Ameerika Ühendriikides on vaktsineeritud koroonavaktsiiniga üle 10 miljoni teismelise. Umbes pooltel neist esines vaktsineerimise järgselt kergeid ja mööduvaid kõrvaltoimeid nagu süstekoha punetus, turse, väsimus, peavalu, lihasvalu ja palavik.

Igal juhul on vaktsineerimine ohutum, kui haiguse põdemine.

Video on loodud Eesti Noorte Teaduste Akadeemia poolt Eesti Teadusagentuuri toel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: