Video: immuunsüsteem peab olema nutikas, mitte tugev
Palju räägitakse sellest, et meil on vaja tugevat immuunsüsteemi. See on müüt. Liiga agar immuunsüsteem ei kaitse meid haiguste eest, vaid tekitab probleeme nagu põletikud, allergiad või autoimmuunhaigused
Meil on vaja hoopis nutikat immuunsüsteemi. Nagu me oma lastelegi õpetame – "puhtalt jõuga teeb ära väga vähe, nutikas peab olema!" Vaja on immuunsüsteemi, mis tunneks ära võimalikult paljud haigustekitajad ning suudaks neile täpselt sihitud relvadega vastu astuda, tegemata samas suurt kahju meie enda kudedele, selgitavad Tartu Ülikooli loomaökoloogia kaasprofessor Tuul Sepp ja Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia teadur Uku Haljasorg.
Kuidas immuunsüsteemi targaks õpetada? Üheks võimaluseks on puutuda kokku võimalikult paljude looduslike ainetega, et immuunrakud õpiksid eristama ohtlikke ja ohutuid aineid.
Teine võimalus immuunsüsteemi targaks õpetada on tutvustada talle ohutus koguses ohtlikke tegelasi. See ongi vaktsineerimine. Selle käigus viiakse organismi natuke haigustekitajat, et immuunsüsteem õpiks seda tundma ja tulevikus sellele kiiresti ja täpselt reageerima. See on väga looduslik viis haiguste ennetamiseks, sest kasutab ära meie keha loomulikku õppimisvõimet.
Ka näiteks mesilased vaktsineerivad oma järeltulijaid, paigutades munadesse pisikesi bakteritükke, ohutus koguses ohtlikke tegelasi. Mina käitun samamoodi nagu mesilane, kui viin oma tütre koroonaviiruse vaktsineerimisele või poja tuulerõuge vaktsineerimisele.
Väsinud ja näljane inimene on kehv õppija ja tegutseja. Sama käib ka meie immuunsüsteemi kohta – piisav uni, liikumine ja mitmekülgne menüü aitavad hoida tema õppimisvõimet. Nutikas immuunsüsteem on osa hästi hoitud kehast.
Video on loodud Eesti Noorte Teaduste Akadeemia poolt Eesti Teadusagentuuri toel.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa