Video: lõviosa vaktsiinivastaste väidetest pärineb 12 inimese sulest

Foto: ENTA

Rahvusvahelistest andmetest teame, et ligi kaks kolmandikku koroonavaktsiinivastasest sotsiaalmeediasisust, sh 75 protsenti Facebookis ringlevast sedalaadi sisust, pärineb kõigest 12 inimese sulest, nendib Tallinna Ülikooli osaluskultuuri professor Katrin Tiidenberg.

Mis veelgi olulisem – need 12 inimest on teadlastele ammu tuttavad – nad on aastaid tegelenud segaduse külvamise ja manipuleerimisega. Nii teame, et nende väited ei ole uued ega isegi mitte koroonapandeemia spetsiifilised, tegemist on eelmiste valeinfokampaaniate raames edukaks osutunud hirmulugude taaskasutusega. Need inimesed ei hooli sinu ja su pere tervisest, nad otsivad tuntust, et müüa koolitusi, raamatuid või alternatiivmeditsiinitooteid.

Minu, mu kolleegide, aga ka riigikantselei sotsiaalmeediamonitooringud näitavad, et enamik Eestis levitatavast vaktsiine eitavast sotsiaalmeediasisust on tõlgitud ja imporditud. Kohalikud arvamusliidrid armastavad rääkida iseseisvast mõtlemisest, aga kordavad pool aastat vanu Ameerika müüte.

Samas on selge, et tavainimene ei saa ise kontrollida igat sotsiaalmeedias leiduvat väidet. Mida siis teha?

Üks, mida saan puhta südametunnistusega soovitada on usaldada ka sotsiaalmeedias teadlasi. Seejuures on inimeste segadusse ajamiseks vahest kasutatud vanu, ümberlükatud uurimusi või ebapädevuse eest ametist lahti saanud välisteadlasi.

Seetõttu soovitan Eesti publikul kuulata just kohalikke, oma eriala piires rääkivaid tegevteadlasi. Internetiuurijaid, kes räägivad internetist, virolooge, arste, molekulaarbiolooge ja geneetikuid, kes räägivad vaktsiinidest ja viirustest.

Video on loodud Eesti Noorte Teaduste Akadeemia poolt Eesti Teadusagentuuri toel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: