Video: vaktsiinis olev mRNA kaob kiiresti, kuid immuunsus mitte

Foto: Ülo Josing/ERR

Koroonaviirus on sedavõrd vastik viirus, et selle tekitatava haiguse läbipõdemise asemel on mõistlik eelistada vaktsineerimist, leiab Tartu Ülikooli farmakogenoomika professor Lili Milani

Paljud inimesed küsivad, milleks ennast vaktsineerida, kui võiks lihtsalt Covid-19 viiruse läbi põdeda. Paraku on koroonaviirus erakordselt vastik viirus, see levib inimese keha erinevatesse kudedesse ja tekitab seal suurt kahju, näiteks kopsus või ajus. Kuni selleni, et inimesed tunnevad, et nad on peale haiguse läbipõdemist reaalselt rumalamaks jäänud.

mRNA vaktsiini puhul on aga nii, et vaktsineerimisel viiakse viiruse äratundmise ja ogavalgu loomise retsept ainult õlavarde. Õlavarre lihasrakkude abil toodetakse viiruse ogavalku veri toob sinna sinu enda immuunrakud, mis õpivad seal seda ogavalku ära tundma, nii et üle keha viiakse taas laiali vaid sinu enda, nüüd targemaks õppinud immuunrakud ja viirusega võitlemiseks vajalikud antikehad.

mRNA ja toodetud ogavalgud kaovad meie organismist üsna kiiresti, kuid immuunsus püsib vähemalt kuus kuud, (tõenäoliselt oluliselt kauem). Seetõttu on mõistlik eelistada vaktsiini. Vaktsineerimine on kõige tõhusam ja ohutum viis tekitada immuunsust koroonaviiruse vastu.

Video on loodud Eesti Noorte Teaduste Akadeemia poolt Eesti Teadusagentuuri toel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: