Video: kuidas mõjutavad koroonaviirus ja selle vaktsiin viljakust

Internetis levib hulganisti väärinfot koroonavaktsiini mõjust viljakusele. Günekoloog ja reproduktiivtervise teadur Deniss Sõritsa selgitab lähemalt.

Lapsevanemaks olemine on üks kirkamaid ja erilisemaid kogemusi maailmas. On iseenesestmõistetav, et keegi ei tahaks sellega kuidagi riskida. Ometigi on COVID-19 vaktsiine viljatusega seostav väärinfo veebis väga levinud. Räägime aga faktidest.

Koroonavaktsiin ei mõjuta mitte kuidagi naise munasarju, munajuhasid, emakat ega muid reproduktiivorganeid. Vaktsiin ei jõua vabanenud või viljastatud munarakku ega lootesse. See jääb vaid õlavarre kudedesse.

Müüt, et koroonavaktsiin on seotud raseduse katkemisega, ei vasta tõele. Üle 35 000 rasedaga tehtud uuring näitas ühemõtteliselt koroonavaktsiini ohutust emale ja lootele.

Küll aga näitavad andmed, et rasedad naised põevad koroonaviirust teiste omaealistega võrreldes raskemalt ja satuvad märksa suurema tõenäosusega haiglasse. Koroonaga nakatunud rasedate lapsed sünnivad suurema tõenäosusega enneaegselt ning satuvad vastsündinute intensiivosakonda.

Lisaks viitavad esmased andmed sellele, et koroonaviirus mõjub halvasti meeste viljakusele, mõjutades munandite talitust, spermatootlikkust ja isegi sperma tootmiseks vajalikke hormoone.

Pere loomisest huvitatud inimesed peaksid end võimalikult kiiresti koroona vastu vaktsineerima.

Vaata ka Tartu Ülikooli genoomika kaasprofessor Triin Laisa detailseid seletusi koroonavaktsiini ja reproduktiivtervise kohta siin.

Video on loodud Eesti Noorte Teaduste Akadeemia poolt Eesti Teadusagentuuri toel.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: