Neandertallased läksid oma teed arvatust varem

Foto: SCANPIX/REUTERS/NIKOLA SOLIC

Neandertallaste ja nüüdisinimeste evolutsioonirajad lahknesid vähemalt 800 000 aastat tagasi, väidavad teadlased uute DNA andmete ja vanade hammaste põhjal. Seni on pigem arvatud, et lahknemine toimus hiljem.

Aida Gomez-Robles University College Londonist kirjutab ajakirjas Science Advances Atapuerca mägedest Sima de los Huesos koopast leitud 430 000 aasta vanused hambad, mis kuulusid neandertallaste eellastele, erinevad nüüdisinimeste hammastest sedavõrd palju, et kahe liigi lahknemine sai toimuda hiljemalt 800 000 aastat tagasi.

On võimalik, et hammaste evolutsioon oli mingil põhjusel erakordselt kiire, kuid lihtsam seletus on siiski liikide seniarvatust varasem lahknemine.

Seni on peamiselt DNA analüüsile toetudes arvatud, et neandertallaste ja nüüdisinimeste esivanemad eristusid umbes 500 000–300 000 aastat tagasi. Eristumisaega on kasulik teada, sest see aitab inimese põlvnemislugu selgemaks saada.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: