Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Gröönimaa liustiku all peitub hiigelsuur meteoriidikraater

Foto: NASA loodusloomuuseum/NASA Goddardi kosmoselennukeskus/Greenbelt/MD/USA

Gröönimaa jääkatte all, umbes kilomeetri sügavusel on peidus suur meteoriidikraater. Ainult paarkümmend seni teada kraatrit on tast veel suuremad, jää alt ei ole aga varem mitte ühtki meteoriidikraatrit leitud.

Kurt Kjær Taanist Kopenhaageni Ülikoolist ja ta kolleegid avastasid kraatri, kui sõelusid läbi lennukite pardalt tehtud radaruuringute andmed. Andmetest ilmnes, et Loode-Gröönimaal on liustikujää all suur ümar süvend, läbimõõdult 31 kilomeetrit.

Kraatri servast mõnevõrra eemalt, jää äärelt leidsid teadlased kvartsiterakesi, mille oli sinna toonud arvatavasti jää sulavetest tekkinud jõgi. Kvartsiterade sisestruktuur reetis, et need on mingil ajal talunud erakordselt kõrget rõhku, mis võis olla tingitud meteoriidilöögist.

Meteoriit tabas Gröönimaad arvatavasti kõige rohkem kaks ja pool miljonit aastat tagasi. Tema läbimõõt võis olla kuni poolteist kilomeetrit. Löögil võis olla tõsiseid keskkonnatagajärgi, näiteks võis mõneks ajaks muutuda piirkonna kliima.

Teadlased kirjutavad sellest ajakirjas Science Advances.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: