Kuult toodud kivi võib olla kunagi tekkinud Maal

Tundub, et Kuul käinud astronaudid on toonud sealt Maale tagasi kivitüki, mis algselt pärinebki Maalt.

Kive, mida Ameerika astronaudid 1970. aastatel Kuult kaasa tõid, on analüüsinud rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Jeremy Bellucciga Stockholmist Rootsi Loodusmuuseumist.

Nad väidavad ajakirjas Earth and Planetary Science Letters, et vähemalt üks neist kividest on tekkinud keskkonnas, kus on leidunud rohkesti hapnikku. Lisaks on kivi tekkekeskkonnas valitsenud suhteliselt madal temperatuur ja kõrge rõhk.

Kui niisugune kivi oleks Kuu päritolu, siis oleks ta pidanud tekkima enam kui 150 kilomeetri sügavusel Kuu pinna all.

Kuid ei ole tõenäoline, et ta oleks nii suurest sügavusest kuidagi Kuu pinnale jõudnud, kust astronaudid ta üles said korjata. Teadlaste sõnul ei oleks ka väga suures kokkupõrkes mõne teise taevakehaga saanud nii sügavalt materjali üles paiskuda.

Ehkki Kuu-pealset teket ei saa ka päriselt välistada, leiavad Bellucci ja ta kaaslased, et kõige lihtsam seletus on kivi pärinemine Maalt. Maa peale on aegade jooksul langenud palju suuri asteroide. On täiesti võimalik, et mõni neist on paisanud maiseid kivimeid kosmosse ja et mõni kosmosse paiskunud kivi on lõpuks ka Kuu peale jõudnud.

Ja kui teadlastel õigus on, siis on vähemalt üks kivi nüüd ka uuesti Kuu pealt Maa peale tagasi jõudnud.

Vanim teadaolev Maa kivi. Autor: NASA/LPI/USRA/Bellucci et al.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: