Iisraeli Kuu-maandur asus teele

Foto: Reuters/Scanpix

Iisraelist on saamas Kuu-riik. Täna varahommikul kell 3.45 meie aja järgi startis Floridast Canaverali neemelt kanderaketi Falcon 9 pardal Iisraeli kuumaandur Bereshit.

Maanduri teekond Kuuni kestab hea mitu nädalat. Praegu on ta elliptilisel ehk piklikul orbiidil ümber Maa. Igal tiirul annab rakettmootor talle just õigel hetkel parajalt hoogu juurde, nii et orbiit läheb veelgi piklikumaks, kuni lõpuks jõuab ta Kuu mõjuvälja.

Kavas on sujuvalt maanduda Selguse merele, iidsele hangunud laava väljale, mis on selge ilmaga kuu peal ka selgelt näha.

Canaverali neemel seevastu oli stardihetkel ilm üsna vilets, kuid start õnnestus ja Elon Muski firma SpaceX sai oma korduvkasutatava kanderaketi ilusti tagasi (ehkki laskumisel läks see kuumemaks kui kunagi varem).

Bereshit teeb Kuu peale jõudes pilte ja mõõdab magnetvälja. Selles peamiselt seisnebki tema tegevuse teaduslik pool. Aga Iisraeli kosmosefirma SpaceIL loodab, et see on alles Iisraeli uue kosmoseajastu algus.

Maanduri nimi sellele viitabki. Bereshit (בראשית) on heebrea keeles 'alguses'. Just selle sõnaga algabki esimene Moosese raamat.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: