Neptuuni pisim kuu on teise kuu tükk

Foto: ESA/Hubble, NASA, L. Calçada

Neptuuni kõige pisem teadaolev kuu on arvatavasti ühest teisest kuust kunagi lahti tulnud tükk. Ainult 34-kilomeetrise läbimõõduga Hippocamp tiirutab üsnagi Proteuse nimelise kuu lähedal.

Mark Showalter Ameerika Ühendriikide SETI Instituudist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature, et miljardeid aastaid tagasi võis Proteusega kokku põrgata komeet, nii et tükid taga. Ühest neist tükkidest ongi siis võib-olla saanud Hippocamp.

Kaks kuud on teineteisest ainult 12 000 kilomeetri kaugusel, mis on umbes Maakera läibmõõduga võrdne vahemaa.

Hippocamp pole aga mitte ainult kõige väiksem Neptuuni kuu, vaid ka kõige äsjasemalt avastatud. Seesama Mark Showalter, kes nüüd komeedipõrke teooria välja käis, avastas Hippocampi alles aastal 2013, kui uuris väga tähelepanelikult kunagi Hubble'i kosmoseteleskoobiga tehtud pilte.

Hippocamp on lihtsalt nii väike, et teda ei olnud varem nende piltide peal märgatudki. Isegi Voyager 2 ei tuvastanud teda, kui 1989. aastal Neptuunist mööda lendas.

See-eest avastas Voyager Proteuse pinnalt hiigelsuure löögikraatri. Sealt see Hippocamp siis Showalteri järgi pärineda võibki.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: