Taevakeha tiirleb Päikesest 140 korda kaugemal kui Maa

Foto: Roberto Molar Candanosa/Carnegie Institution for Science.

Alles see oli, detsembris, kui sai teatatud, et avastatud on kõige kaugem teadaolev Päikesesüsteemi taevakeha. Täna on meeldiv võimalus sama asja uuesti teatada, kuid juba veelgi kaugema taevakeha avastamise puhul.

Avastaja, Scott Sheppard Ameerika Ühendriikide Carnegie Teadusinstituudist on pannud ülikaugele asteroidile hüüdnimeks Farfarout ehk Vägavägakauge. Ta on Päikesest 140 korda kaugemal kui Maa.

Sheppardi eelmine avastus tiirleb Päikesele lähemal, kuid ikkagi tervelt 120 korda kaugemal kui Maa. Tema sai hüüdnimeks ka ainult Farout ehk Vägakauge.

Aga kui Farouti olemasolu on juba ka sõltumatute vaatlustega kinnitatud, siis Farfarouti olemasolu praegu veel päris nii kindel ei ole. Nii et ootame veel tulemused ära.

Tulemusi tasub aga oodata, sest kui Farfarout on olemas, siis võib-olla on tema orbiidi uurimisest abi Päikesesüsteemi hüpoteetilise üheksanda planeedi leidmisel.

Sheppard on koos kahe kolleegi, Chad Trujilloga Põhja-Arizona Ülikoolist ja Dave Tholeniga Hawaii Ülikoolist otsinud Päikesesüsteemi kaugeid taevakehi juba ligi kümme aastat.

Selleks kasutavad nad mõnesid maailma võimsamaid teleskoope nagu Tšiilis asuv neljameetrine Blanco ja Hawaiil asuv kaheksameetrine Subaru.

Oma viimasest avastusest andis Sheppard teada läinud neljapäeval peetud avalikus loengus.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: