Täna on mihklipäev. Vaata videost, mida talupojad sel päeval tegid

Mihklipäev on Eesti rahvakalendris tähtis päev. See tähistab sügise algust ja põllutööde lõppu.

19. sajandil lõppes sel päeval karjatamishooaeg ja karjase tööleping. Seejärel said karjalapsed taas kooli minna.

Praegusel ajal tuntakse mihklipäeva rahva seas ütlusena 'igal oinal oma mihklipäev'. Veel 20. sajandi alguses tapeti mihklipäevaks lammas ja valmistati õlut.

Sel päeval peeti ka mihklilaatu, mis olid maainimestele tähtsad. Laatadel saadi kokku, muretseti uut kaupa ning lahutati meelt.

Mihklipäev oli kui hüvastijätt suvisele ajale ning selle tõttu pidutseti palju, eriti usinalt tegi seda noorrahvas.

Mihklipäev on oma nime saanud kristliku pühaku peaingel Miikaeli järgi. Sel päeval toodi jumalale ohverdusi ning neid tegid ka eestlased – selleks kasutati õlut ja lamba lihakeetmisvahtu. Eesti talupojale meeldis ka niisama püha pidada, kuid peaingel Miikaeli nimi andis selleks veelgi suurema õiguse.

Peale mihklipäeva elustus ka külaelu, mis oli jaanipäevast soiku jäänud. Talupojad töötasid ning elasid koostöö rütmis kuni kevadise pööripäevani, mil algas taas suvine elukorraldus.

Mihklipäev oli koos kevadise pööripäevaga talurahvale oluline püha, tähistades ühe perioodi lõppu ning järgmise algust aastas.

Seda päeva, 29. septembrit on nimetatud ka kasupäevaks. Kasupäev on saanud nime sellest, et sel päeval tänati saadud saagi eest ning rõõmustati koos loodusega.

Video on osa Tartu Ülikooli ajalooringi tudengite Minevikuminutite videosarjast.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: