Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

50 aasta tagused üliõpilaspäevad õpetasid süsteemi vastu võitlema

Foto: Ekraanitõmmis

50 aastat tagasi, see on 1968. aastal 19. – 20. oktoobril, toimusid Tartus IV üliõpilaspäevad.

Pidustustel pidi toimuma juba traditsiooniks saanud kogu üliõpilaskonda ühendav rongkäik tõrvikutega. Raekoja platsil oli kavas ansambel Rajaca kontsert ning õhtul kontserdid viies klubis ansamblitega Elektra, Rajacas, Peoleo ja teistega.

Kuna see aasta oli maailmas ärev, siis komsomoli poolt pidi ürituse põhisuund olema sõjavastase sõnumi edastamine.

Selle tarvis kujundasid üliõpilased loosungid ja plakatid. Juhendid nende valmistamiseks andid ülikooli komsomolikomitee. Ennekõike ei tohtinud loosungid anda võimalust nõukogudevastaseks tõlgenduseks ega olla labased. Selliseid loosungeid esines vaid osaliselt.

Hiljem leidsid kõrgemates parteiorganisatsioonidest erilist äramärkimist loosungid "Ainult hiina taskulamp näitab teed kommunismile" ja "Jänkid, kasige Peipsi taha."

Ülikooli komsomolikomitee esialgne hinnang oli, et üritus oli üldjoontes korda läinud ja et järgmine kord võiksid tõrvikud tugevamad olla, et nad kauem kestaksid.

Ideoloogiasektoris leiti, et senine apoliitiline suund ei saanuks jätkuda ja et "endiste poollabaste loosungitega lõkketulele heinatuusti põletama kõndida" ei oleks olnud otstarbekas.

Kuid Tartu Linna parteikomitee büroo osutas üliõpilaspäevade korraldamisel esinenud "tõsistele puudustele" ja ka EKP Keskkomitee märkis oma otsuses "üliõpilasrongkäigul esinenud tõsiseid puuduseid."

Nõukogude korrale iseloomulikult otsiti toimunu eest vastutavaid ning jagati karistusi.
Mõningad üliõpilased visati ülikoolist välja. Vabameelsuse ilminguid ülikoolis katsuti lämmatada.

Järgmise aasta üliõpilaspäevad toimusid juba tagasihoidlikumalt.

Üliõpilaspäevad olid osaks 1968. aastal üliõpilaselus toimunud sündmustest, mis andsid kogemusi võitlemaks süsteemi vastu tema enda vahenditega ja õpetasid korraldama avalikke üritusi.

Kuigi opositsioon suruti maha, aitas ühistegevuse käigus kogetud ühtsustunne toime tulla stagnatsiooniajaga. Peeter Vihalemm on öelnud, et opositsiooni külmutatud energia vabanes 20 aastat hiljem näiteks fosforiidisõjas ja edasistes rahvaliikumistes.

Video on osa Tartu Ülikooli ajalooringi tudengite Minevikuminutite videosarjast.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: