Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aasta õpetaja konkurss: kes kandideerivad hariduse sõbra tiitlile?

14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Esimesena tutvustame inimesi ja kollektiive, kes on esitatud aasta hariduse sõbra nominendiks.

Palamuse Pritsumehed
Palamuse vabatahtlik päästekomando

Palamuse pritsumehed Palamuse Vabatahtlikust Päästekomandost on aasta hariduse sõbra nominendid. Autor: Hendrik Osula

Tõeliste sõpradena on Palamuse Pritsumehed alati valmis Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi algatatud projektides kaasa lööma, pakkudes põnevaid ettevõtmisi kooli ja piirkonna õpilastele ning elanikele.

Nende abiga on kool korraldanud päästetehnika ja -vahendite tutvustusi ning päästeõppusi kooliperele, piirkonna elanikele ja asutustele. Igal talvel valmib Pritsumeeste käe all uisuväljak, mis on kasutamiseks nii kooli kehalise kasvatuse tundides kui ka kohalikele elanikele.

Lisaks korraldavad Pritsumehed põhikooli õpilastele Väikeste Päästjate huviringi, milles tegeletakse nii tuletõrjespordi kui meeskonnatöö arendamisega, käiakse võistlustel ja külastatakse Päästeametiga seotud asutusi. Pritsumeeste juhtimisel sai teoks projekt "Veega sõbraks", milles koolitati teise kooliastme õpilasi Kuremaa ujulas, suvise veekogu ääres ja ka talvel kohaliku Amme jõe jää peal.

Pritsumehed tegelevad ka Jõgeva maakonnast alguse saanud üle Eestilise projektiga "Kaitse end ja aita teist", kus õpilased saavad vajalikke ohutusalaseid ja tervisealaseid teadmisi ja oskusi. Samuti sai Pritsumeeste eestvedamisel talgutel korda tehtud Palamuse aleviku ujumiskoht, kus nüüd on ka teabestend päästevahenditega.

Ruth Grünthal
Kohila Vineer OÜ

Ruth Grünthal Kohila Vineer OÜ-st on aasta hariduse sõbra nominent. Autor: Hendrik Osula

Kohila Vineer on haridusmeelne ja piirkonna noorte arengut mitmekülgselt toetav innovaatiline ettevõte. Alates 2012. aastast on Kohila Vineer kaasanud Kohila Gümnaasiumi õpilasi metsa istutamise projekti, millega on rajatud uusi kaasikuid Kohila ümbrusesse.

Nendel metsaistutamise talgutel osalevad Kohila Vineeri koostööpartnerid nii Eestist kui ka välismaalt ning nii on õpilastel olnud võimalus istutada metsa koos ettevõtete juhtidega, suhelda nendega, saada osa ettevõtlusega seotud teemadest, jätkusuutlikust metsamajandamisest jm.

Kohila Vineer koos emafirma Latvias Finieris AS-iga viib iga-aastaselt läbi loodusteaduste valdkonna võistlust Green Class (Zalā Klase), milles Kohila Gümnaasiumi õpilased on osalenud juba viis aastat. Võistlusel osalevad koolid Eestist, Lätist ja Leedust ning võistlustööde teemad on Marsi asustamisest kuni oma metsa rajamiseni.

Õpilased läbivad kolme kuu jooksul loodusteadusliku uurimusõppe ja koostavad IKT vahendeid kasutades inglisekeelse võistlustöö. Töö esitatakse mais ning juulis toimub võistluse teine faas Lätis, kus tuleb lahendada kombineeritud ülesanded, milles on leiutamist, nuputamist ning kauneid kunste.

2017. aastal soovisid Kohila Gümnaasiumi noormehed projektõppe kursuse raames valmistada kooli koridoridesse pingid. Kohila Vineer andis nende ehituseks materjali ning nüüdseks ongi kuus trapetskujuga pikka ja multifunktsionaalset pinki koolis kasutuses.

Samuti toetab Kohila Vineer huviõpet (võrkpalliklubi) ja kohalikku kogukonda (skatepark). Väga oluline on noorte toetamine rahvusvahelises koostöös (Green Classi projekt). See näitab, et ettevõte väärtustab haridust ühiskonnas väga laiapõhjaliselt.

Janno Aser
ettevõtja

Ettevõtja Janno Aser on aasta hariduse sõbra nominent. Autor: Hendrik Osula

Janno Aser on inimene, kes teeb oma vabast tahtest ja ajast suurt ja tänuväärset tööd aidates kaasa turvalisuse tagamisele veekogudel ning arendades lastes huvi programmeerimise ja robootika vastu. Janno pakkus välja idee, et õpetab Uuemõisa lasteaed-algkooli lastele veeohutust. Algne plaan oli koolitus läbi viia ühe klassiga, kuid nähes laste huvi ja vajadust, otsustas ta seda teha kogu koolile. Ta kaasas Lääne-Eesti vabatahtliku reservpäästerühma, kelle abil toimusid kõikides klassides praktilised õppused.

Talvel viis ta läbi juba teise koolituse, mille käigus õppisid lapsed õigesti käitumist jääl. Tänu Janno tegevusele on mitmetel Läänemaa koolidel tekkinud väga tihe koostöö vabatahtliku päästerühmaga. Lisaks sellele käib Janno kaks korda nädalas vabatahtlikuna Uuemõisa lasteaed-algkoolis robootika ringitundi läbi viimas. Ta on laste hulgas väga hinnatud ning tung tema tundidesse on suur.

Väga palju panustas ta oma aega Robotexi ettevalmistamiseks ning tänu sellele äratasid õpilaste hästi teostatud ja loovad tööd Robotexil ka suurt tähelepanu. Uuemõisa lasteaed-algkool kool sai koguni eripreemia Insplay Roboliigas. Janno on teinud ettepanekuid ja andnud soovitusi kooli robootikaseadmete kogu täiendamiseks. Ta oskab oma valikut väga hästi põhjendada ja suudab erinevate seadmete kasutamist siduda päris elu ja õppekava eesmärkide täitmisega.


Järgnevast galeriist saab vaadata meeleolukaid fotosid kõigist aasta õpetaja nominentidest.

 

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: