Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Haridusasutuse aasta tegu: teadusteater, öölaulupidu ja ühine õpe

14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Tutvustame ettevõtmisi, mis on esitatud haridusasutuse aasta teo tiitlile.

Eesti koolide teadusteatrite festival

Ave Vitsut ja Viljandi Gümnaasiumi meeskond

Eesti Koolide Teadusteatrite Festival on haridusasutuse aasta teo nominent. Autor: Hendrik Osula

Eesti koolide teadusteatrite festival (ETTF) on ainuke koolide juures tegutsevaid teadusteatreid kokku toov traditsioonidega festival, kus teadushuvilised noored võtavad omavahel mõõtu ja tutvuvad teiste koolide tegemistega. ETTF alustalaks on teadushuvilised noored, kes on koondunud teadusteatri vormi ümber.

Loodus- ja reaalainetega seostuvad koolides ikka veel kohati põhjendamatult sügav-tõsised ootused, samas annavad just noorte teadusteatrid vormi, kus nende ainetega saab tegeleda ka atraktiivsel ja noorte jaoks innovatiivsel moel. Erinevate huvidega noorte kaasamine teadusteatri etendusse annab osalejatele koostöö ja katsetamise positiivse kogemuse, festivalil saavad nad näha teiste tehtut, ise juurde õppida ja kogemusi vahetada – noortel on võimalus olla iseõppiv õppija. Festivalil on viimastel aastatel kindel teema, et ergutada noorte loovust ja kujutlusvõimet.

ETTF-i abil on välja kujunenud koolide juures tegutsevate teadusteatrite juhendajate-õpetajate võrgustik. Õpetajad on leidnud endale väljundi kaasaegseks õppemeetodiks, samuti koostatakse kõigist festivalil toimunud etenduste kirjeldustest põhjalik kogumik, millest saab oluline metoodiline juhendmaterjal õpetajatele. Lisaks on tugevalt arenenud koostöö erinevate organisatsioonidega, kelle esindajad käivad festivali žüriis – Eesti Keemiaõpetajate Liit, Eesti Füüsika Selts, Tartu Ülikooli teaduskool, teaduskeskus AHHAA ja Eesti Teadusagentuur. Igal aastal on ETTF-ile lisandunud uusi koole, kelle õpetajad on jõudnud kooli teadusteatri loomiseni.

EV100 öölaulupidu

Tallinna 32. Keskkooli aktiiv

EV100 öölaulupidu Tallinna 32. Keskkoolist on haridusasutuse aasta teo nominendid. Autor: Hendrik Osula

Tallinna 32. Keskkooli aktiivi korraldatud "EV100 öölaulupidu" edendas koolipere ja kogukonna koostööd väärtuspõhise sündmuse kaudu, mis liidab põlvkondi ja jätab võimaluse kooli kaudu mäletada midagi erakordset, emotsionaalset ja ajaloolist. Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul soovisid õpilased teha midagi enneolematut ja korraldasid koolihoovis pakase ja lumesaju saatel võimsate emotsioonide ja ilutulestikuga öölaulupeo, mida külastas üle pooletuhande inimese ja mille ettevalmistuses osales üle 100 inimese.

Õpilased organiseerisid koostöös huvijuhiga kogu korralduse ise ja võtsid vastutusrikkaid ülesandeid, milles rakendati oma loovust, suhtlusoskust, ettevõtlikkust ning pühendumist. Aktiiv pani kokku bändi ja lauljad, kelle hulgas oli nii õpilasi, töötajaid kui vilistlasi ning ühendkoor mudilastest noorteni. Ise tehti meediaplaan ja videoüleskutsed, kus osalesid ka meie kuulsad vilistlased.

 Tallinna 32. Keskkoolis peetakse kooli väärtusi, vaba ja loovat õhkkonda ja kogukonnatunnet väga oluliseks. Sellised projektid ja ettevõtmised kaasavad koolipere erinevaid generatsioone ja instantse ning seeläbi liidab neid. Kui töökeskkond võimaldab jääda kõigil endaks ja tekitab tunnet, et igaüks on oluline, siis töömotivatsioon kasvab.

Kõige olulisem "EV100 öölaulupeo" juures oli õppimine üksteiselt mitteklassikalises tähenduses ehk selles projektis olid algatajad õpilased, kes organiseerisid kogu oma õppeprotsessi kui ka õpetajate kaasamise ise. Motivatsiooni ei pidanud kunstlikult kuidagi tekitama, kuna sisemine soov teha midagi koos oli nii suur.

H. Elleri nimelise Tartu Muusikakooli ja J. Poska gümnaasiumi ühine õpe

Helmer Jõgi ja Kadri Leivategija korraldavad H. Elleri nimelises Tartu Muusikakoolis ja Tartu J. Poska gümnaasiumis ühist õpet ning on haridusasutuse aasta teo nominendid. Autor: Hendrik Osula

Jaan Poska Gümnaasiumi ja Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli ühine õpe on ainulaadne ja unikaalne koostöövorm Eesti hariduses, kus teevad koostööd kutseharidusasutus ja gümnaasium ning mille keskmes on õpilase unistused, eesmärgid ja õppekoormus. Põhiaineid õpitakse Poska gümnaasiumis ja muusikat Elleri muusikakoolis. Kahe kooli kultuur kasvatab laia silmaringiga noori. Keskkondade ja koolikultuuride vahetamine annab võimaluse ideede ja mõtete ülekandeks ning nõuab õppijates töökuse arendamist, kuid soodustab samas loovuse arengut.

Poska gümnaasiumi ja Elleri muusikakooli ühise õppe noored on individuaalse juhendamise eesmärgil väiksemates õpperühmades – see aga pakub õpetajatele ühtaegu nii väljakutseid kui palju rõõmu. Õpetajad on öelnud, et koostöö sellise loominguliselt avatud seltskonnaga on väga innustav ja pakub palju, sest õpilased on motiveeritud ja töökad ning harjunud oma aega otstarbekalt kasutama.

Ühisõppe läbinud noore inimese võimalused edasi õppida on oluliselt mitmekesisemad. Ta teeb teadlikud otsused valikõpingute osas ja saab katsetada ka muusikahariduse väliseid valdkondi (valikkursuste süsteem Poskas). Suureks plussiks on ühisõppe paindlikkus – võimalus õpingute jooksul muuta oma valikut haridussüsteemist välja langemata (jätkamine ainult kutsekeskhariduse õppekaval või ainult gümnaasiumis). Elleri muusikakooli ja Poska gümnaasiumi noored ühendavad tulevikkuvaatavalt Eesti haridusmaastikul kutsehariduse ja keskhariduse, et ühel päeval oleks igal Eesti noorel võimalik õppida innovaatilises keskkonnas ühtaegu kunstnikuks ja elukunstnikuks.


Järgnevast galeriist saab vaadata meeleolukaid fotosid kõigist aasta õpetaja nominentidest.

 

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: