Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Taimekaitsevahendid pärsivad mesilaste õppimisvõimet

20. august presidendi Roosiaias
20. august presidendi Roosiaias Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Põllumajanduses kasutatavad putukamürgid vähendavad mesilaste õppimisvõimet ja mälu ning seda isegi siis, kui kogused jäävad põllumajanduses seatud piirmäärade sisse.

Ajakirjas Journal of Applied Ecology ilmunud ülevaateartiklist selgub erinevate uuringute andmeid kõrvutades, et ka väike kogus putukamürki mõjutab töömesilaste võimet jätta meelde nektari lõhna. Viimane on aga mesilastele eluliselt oluline komponent toidu otsingul.

Nektari lõhna järgi leiavad mesilased üles õiged taimed, suudavad meelde jätta, kus need kasvavad ning kuidas sinna saada. Samuti on mälu ja õppimine oluline roll, et mesilased jõuaksid korjelt tagasi tarru.

Varasematest uuringutest on teada, et neonikotinoidide hulka kuuluv mürk nimega imidaklopriid häirib mesilaste orienteerumisvõimet ja võimet koju tulla.

Uuringu esimene autor Harry Siviter Londoni Royal Holloway Ülikoolist sedastab, et kui poliitikakujundajad tahavad taimekaitsevahenditega tagada mesilaste eluvõimelisuse, peavad regulatsioonid olema selgesõnalisemad putukamürkide mõju osas tolmeldajatele.

Ei saa öelda, et poliitikakujundajad ei ole midagi ette võtnud: Euroopa Komisjon pani tänavu aprillis hääletamisele eelnõud, mille kohaselt keelustatakse peaaegu kogu Euroopas tugevaid närvimürke ehk neonikotinoide sisaldavate taimekaitsevahendite kasutamine põllumaadel ning Eesti toetas seda keeldu. Keeld hakkab kehtima tänavu detsembris.  

Eestis mõjutab selline piirang peamiselt suvirapsikasvatust, kus neonikotinoidseid toimeaineid sisaldavaid taimekaitsevahendeid kasutatakse külvatava seemne puhtimiseks, et ennetada maakirbukahjustusi. Kasvuhoonetes võib neonikotinoidseid taimekaitsevahendeid siiski jätkuvalt kasutada.

Harry Siviter aga märgib, et neonikotinoidide keeld on küll hea, kuid ka teistel putukamürkidel on tugev mõju mesilaste õppimisvõimele ja mälule. Seega ei pruugi ainult neonikotinoidide keelustamine hoida ära mesilaste ja teiste tolmeldajate massilist hukkumist, mis on üha kasvav probleem.

Artikli autorid pakuvad välja ka konkreetse soovituse. Nimelt tuleb praegu Euroopas uue taimekaitsevahendi turule toomiseks esitada ka toote riskihindamise käigus võimalik mõju tolmeldajale. Paraku tehakse aga riskihindamiseks katsed lühikese aja jooksul ja väikesel hulgal tolmeldajatel.

Teadlased teevad ettepaneku, et uute taimekaitsevahendite turule toomisel nõutaks ka pikemajalist järelkatsetamist ning andmete kogumist, sest see annab tegeliku pildi putukamürgi mõjust.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: