Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa toiduohutusamet: tuntud putukamürgid on mesilastele ohtlikud

Kimalane.
Kimalane. Autor/allikas: Jeremy T. Kerr

Euroopa toiduohutusamet (EFSA) kinnitas vastilmunud raportis, et laialt kasutatavad taimekaitsevahendid on mesilastele ohtlikud. Neonikotinoide tootev suurettevõte Bayer seadis järeldused taas kahtluse alla.

"Sisuliselt järeldub uuest EFSA raportist, et neonikotinoidid kahjustavad väga tõenäoliselt nii metsmesilasi kui ka kodustatud mesilasi. Tõendid on tugevamad kui 2013. aastal. [...] Tundub, et neonikotinoide ei saa kasutada välitingimustes viisil, et need kujutaksid kõigile mesilasrühmadele vaid väikest riski," viitas mittetulundusühingule ScienceMediaCentre saadetud kommentaaris Sussexi ülikooli putukateadlane Dave Goulson.

Samas tõi raport tema hinnangul hästi välja, et teadmuspagasis on märkimisväärsed lüngad. Euroopas elab peaaegu 2000 liiki mesilasi. Seega on Goulsoni sõnul mõistetav, et tööstus ega teadlased pole jõudnud veel uurida, kuidas neonikotinoidid neist suuremale osale mõjuvad. Samuti kasutatakse taimekaitsevahendeid mitmete põllukultuuride kaitseks ja erineval viisil. Veel vähem teatakse selle kohta, kuidas levivad neonikotinoidid põldudelt kaugemale.

Enamasti kaetakse nendega enne külvi taimeseemned. Idanema hakates levib putukamürk üle terve taime. Õitsevate põllukultuuride puhul jõuab sellest osa ka nektarisse ja õietolmu ning sealt edasi taimi tolmendavate putukate toidulauale.

Mitmed viimaste aastate jooksul ilmunud uuringud on viidanud, et kokkupuude neonikotinoididega suurendab mesilaste suremust ja vähendab näiteks nende õppimisvõimet. Putukamürke tootvate ettevõtete eestkõnelejad on aga viidanud, et katseid ei tehtud piisavalt realistlikes tingimustes. Mõnikord on olnud kriitika põhjendatud.

Sellele vaatamata keelustas Euroopa Komisjon EFSA esialgsest raportist lähtudes 2013. aastal osaliselt kolme levinud neonikotinoidi kasutamise. Imidaklopriidi, klotiadiniini ja tiametoksaamiga ei tohtinud kaitsta enam maisi, päevalilli ja rapsi. Samas võis kasutada taimekaitsevahendeid endiselt kasvuhoonetes, taliviljade kaitseks ja pritsida nendega pärast õitsemist teatud õistaimi. Möödunud aasta lõpus soovitas Euroopa Komisjon keeldu pikendada.

Euroopa toiduohutusameti uus raport annab soovitusele täiendavat teaduslikku tuge. Amet analüüsis 588 teemat käsitlenud uuringut. Nende tulemuste põhjal järeldabki EFSA, et neonikotinodid kahjustavad nende enamike kasutusalade puhul lisaks meemesilastele ka kimalasi ja erakmesilasi. Samas on sellega seonduv risk liigiti ja kokkupuute ulatuse tõttu erinev.

Ettevõtte Bayer teatas raporti ilmumise järel, et on uuendatud riskihinnangu järelduste osas fundamentaalselt vastupidisel arvamusel. Selles lisatakse, et EFSA leiud paigutuvad väljaspool praegust põhivooteadust, mida ilmestavad Kanada ja USA sarnaste hinnangute järeldused.

Euroopa Komisjon tervitas seevastu uue raporti järeldusi: "See tugevdab teaduslikult Komisjoni ettepanekut keelustada kolme neonikotinoidi välitingimustes kasutamine". Detsembris toetas keelu laiendamist 11 liikmesriiki, kuus olid keelu vastu ja ülejäänud 11 ei võtnud selget seisukohta. Hääletus ettepaneku üle peaks toimuma 2018. aasta alguses. Täpne kuupäev veel paigas pole.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: