Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti teadlased WHO raportist: risk liha söömise tõttu vähki haigestuda on väga väike

Foto: Joe Raedle/AFP/Scanpix

Maailma terviseorganisatsioon (WHO) raporti hinnangul on töödeldud liha söömine tervisele kahjulik ja võib tekitada soolevähki. Kuigi ka Eesti teadlased ütlevad, et seos on tõesti olemas, siis risk sellest haigestumisega on väga väike ning liha võrdlemine suitsetamise kahjulikkusega on kohatu.

Turult liha ostmine, et siis sellest korralik seapraad kodus teha on, midagi millega ilmselt suur osa televaatajaid harjunud. Eile teatas aga Maailma terviseorganisatsiooni rahvusvahelisete vähiuuringute keskus, et liha söömine on kahjulik ja võib tekitada vähki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Raport ütleb, et punane liha nagu näiteks sea, veise ja lambaliha on eriti kantserogeenne ehk vähki tekitav siis, kui see on töödeldud. Raporti võrdleb liha söömise kahjulikkust näiteks suitsetamisega.

Maaülikoolis igapäevaselt toidu kvaliteeti ja ohutust analüüsiv professor Tõnu Püssa tutvus raportiga ja on selle suhtes pigem kriitiline. Tema hinnangul tundub raportis esitatav väide nagu liha muutuks töötlemisel täiesti kasutuskõlbmatuks, mis professori sõnul tegelikult muidugi nii ei ole.

"Peab ütlema, et siin on tekitatud ilmselt väike torm veeklaasis," arvas Püssa.

Terviseorganisatsiooni raporti andmeil piisab vaid 50 grammist lihast päevas, mis on kaks lõiku sinki või peekonit ja tõenäosus soolevähki haigestuda kasvab 18-protsenti.

Toivo Maimets ütles, et WHO raportis näidati tõepoolest, et on olemas seos töödeldud liha tarvitamise ja teatud vähi puhul. "Seda eelkõige koolonikasvajaga, aga see tõenäosus või see seos on väga väga väike," tõdes ta.

Muidugi kehtib seos, et kui tarvitada rohkem, siis on risk suurem, aga endiselt väga väike, kinnitab Maimets.

Tõnu Püssa toob välja, et senised katsed näitavad soolevähi haigestumist katseloomadel aga inimeste puhul see tõestatud ei ole. Küll aga möönab ka ta, et üks enim vähitekitav lihatoode meie toidulaual on ilmselt selline hea vana traditsiooni kohaselt tehtud suitsusink.

"Suitsus on tõepoolest aineid, mis on tugevasti kantserogeensed, aga neid ained hingame me palju suuremates kogustes sisse kui me näiteks suitsetame," lisas Maaülikooli professor.

Toivo Maimetsa sõnul võib arvata, et kogu maailmas langeb töödeldud liha tarvitamisest vähki 34 000 inimest, samal ajal tubakas tapab miljon aastas. Lihtsalt raport paneb need asjad nüüd ühte klassifikatsiooni, aga mõju on täiesti erinev.

"Kodukiisu ja lõvi on ju mõlemad kiskjad ja see on õige, aga ometi me ootame ja teame, et nad teevad väga erinevaid asju. Seega mõõdukas koguses korraliku liha söömisest ärge loobuge," soovitas Maimets.

Saksa põllumajandusminister: raport on inimeste asjatu hirmutamine

Saksamaa, Austria ja Austraalia põllumajandusministrid aga teatasid, et Maailma terviseorganisatsiooni raport on farss.

Saksamaa ministri Christian Schmidti arvates on töödeldud liha lisamine samasse kategooriasse asbesti või tubakaga inimeste asjatu hirmutamine.

Saksamaa uudistekanalite teatel ei kavatse ka tavalised sakslased WHO raportist hoolimata oma lihatarbimise harjumusi oluliselt muuta ning bratwurstist ja muist traditsioonilistest lihatoitudest loobuda.

Toimetaja: Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: