Hüdrograafid leidsid saja aasta eest uppunud kaubaauriku

Transpordiameti hüdrograafid leidsid Läänemerest Saaremaa lähedalt tundmatu laevavraki. Ilmselt on tegu saja aasta eest uppunud kaubaaurikuga.

Hüdrograafid leidsid umbes 60 meetri pikkune ja kümne meetri laiuse laeva jäänused eelmisel nädalal rutiinsete mõõdistustööde käigus. Vrakk asub Saaremaast 7,5 kilomeetrit läänes ja 20 meetri sügavusel.

Algselt arvasid, et tegu on esimesest maailmasõjast pärit sõjalaevaga. Endise miinituukri Veikko Hormi tehtud sukeldumise käigus ilmnes aga, et tegemist on kaubaaurikuga. Eesti Meremuuseumi teaduri Ivar Treffneri hinnangul võib see olla Saksa kaubaaurik Kronos, mis ehitati 1897. aastal ja uppus 1923. aasta novembris.

Aurik jooksis Saaremaal Karala lähistel Laimadalale, vigastas põhja ja hukkus enne kaldale jõudmist koos 21-liikmelise meeskonnaga. Seni polnud vraki asukoht teada.

Viimati avastati maikuus Tallinna–Helsingi laevatee lähedalt 62 meetri sügavuselt maailmasõjaaegse sõjalaeva vrakk. Transpordiameti hüdrograafiaosakonna juhataja Peeter Välingu sõnul on nende andmebaasis hetkel 684 Eesti merepõhjas lebavat vrakki. Sel aastal on leitud kaksteist vrakki, neist enamus on väikesed ja tugevalt lagunenud.

Suurem osa andmebaasis asuvatest vrakkidest on leitud mõõdistustööde käigus. Tänavu on hüdrograafidel plaanis mõõdistada kokku ligikaudu 1200 ruutkilomeetri suurune mereala ja 60 ruutkilomeetrit Peipsit. Enamus töid toimub Liivi lahes, Saaremaast lääne pool ja Soome lahes.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: